Utorok, 30.5.2017
+9.3°C
Golfshop – informácie o golfe
+421 48 6712 512
golfshop@tale.sk
Hotel Stupka, hotel Golf
+421 48 6712 601
Tále, a.s. Tále 100, Horná Lehota,
977 01 Brezno, Slovenská republika
Generálny partner Logo ZP a.s.
Facebook TALE
Twitter TALE
Youtube TALE
Copyright © TÁLE a.s. 2014,
all rights reserved.
Webdesign & hosting
by ŽP Informatika s.r.o.

VÝLETY A ZÁŽITKYREGIÓN HOREHRONIE - celý svet v jednom regióne

Horehronie – kraj lemovaný hradbami Nízkych Tatier a Slovenského rudohoria, kolíska rieky Hron, miesto, kde život z raja vyviera, miesto, kde raj život vracia.

Región Horehronie ponúka svojim návštevníkom širokú škálu rozmanitých aktivít - lyžiarske strediská Ski Tále, Jasná Nízke Tatry, Ski centrum Mýto; golfové ihrisko Gray Bear Tále, vysokohorskú turistiku na majestátny hrebeň Nízkych Tatier (Ďumbier, Chopok, Kráľová hoľa), cykloturistiku, jazdu na elektrobicykloch, splav Hrona, návštevu jaskýň, Hradu Ľupča, jazdu Čiernohronskou železničkou, Lesnícky skanzen vo Vydrove, návštevu kráľovského mesta Brezna a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií.

CYKLOTURISTIKA

Zelená stuha Horehronia
: Trasa prechádza celým Horehroním pozdĺž rieky Hron, začína na Telgárte, prechádza do rázovitej obce Šumiac s drevenicami, odkiaľ prechádza popod Kráľovu Hoľu poľnými cestami s panoramatickým vyhliadkami na Muránsku Planinu a Nízke Tatry. Poľné cesty pokračujú na Heľpu, dejisko Horehronských folklórnych slávností, ďalej horehronskými dedinkami až do kráľovského mesta Brezno.

Novohradská cyklomagistrála – Čierny Balog
: Cyklotrasa vedie cez lazovitú lokalitu Vrchy. Prechádza cez najvyššie položenú obec Slovenska − Lom nad Rimavicou, následne Sihlu, kde sa pasie stádo huculských koní, pokračuje popri prírodnej zaujímavosti Meandroch Kamenistého potoka. Kamenistá dolina vedie cez sopečné pohorie Poľana popri historickom vodnom diele Hrončok. Odbočiť sa dá k najstaršej vysokej peci na Troch vodách a ďalej trasa pokračuje Hrončianskou dolinou popri Čiernohronskej železnici až do centra Čierneho Balogu. Odtiaľ je príležitosť navštíviť Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline, či ubytovať sa v Cyklohoteli pod Urbanovým vrchom v Čiernom Balogu.

Cyklotrasy zo sedla Čertovica: Nie nadarmo sa Čertovica čertovou volá, nie jedného tu čerti so sebou vzali. Ale v dobrom počasí, s čertovskou odvahou zažijete čertovsky dobré zážitky. Pre labužníkov je trasa s čarovnými vyhliadkami na majestátne Nízke Tatry a Slovenské rudohorie. Miernym klesaním sa dostanete z Čertovej svadby do dedinky Braväcovo, kde čaká zaslúžený relax vo wellness centre s vonkajším bazénom a kulinárske špeciality penziónu Schweintaal. Jednou z možností je panoramatická trasa z Čertovice vrstevnicou priamo do sedla Vagnár, nad Mýto p. Ďumbierom, odkiaľ sa pohodlne dostanete zjazdom do Bystrianskej doliny.

Cyklotrasa zo sedla Tlstý Javor: Z Tlstého Javora, pamätného miesta bojov Slovenského národného povstania, vedie niekoľko nezabudnuteľných cyklotrás dolinami Balockých vrchov. Trasa vedúca Rudnou magistrálou Vás chytí za srdce svojimi nekonečnými výhľadmi na Nízke Tatry a Poľanu. A pre odvážnych je i trasa útrobami Dobročského pralesu. Konečnou všetkých je Čierny Balog.

Zbojnícke chodníčky do sedla Zbojská: V panenskom prostredí Muránskej planiny, v poverami opradenom sedle Zbojská, začína cesta necesta zbojníckou históriou. Zbojnícka skupina Jakuba Surovca dlhé roky nešetrila pocestných a vy tiež neušetríte, ale svoj zrak pred krásou prírody a zážitkami. Počas horúcich dní Salaš Zbojská ponúka schladenie v Čertovej tiesňave na náučnom chodníku Jakuba Surovca a za každého počasia tradičnú kuchyňu slovenského salaša. Odtiaľto vyrazíte na koni, bicykli, či Zbojníckou strelou do horskej usadlosti Chlípavice a čo to pod zub si dáte v Gazdovskom dvore. A čo by kameňom dohodil, na okraji lesa, objavíte Lesnícky skanzen. Z histórie do súčasnosti vycestujete parnou lokomotívou až na konečnú Chvatimech.

Cyklotrasa na hrad Muráň: Trasa rozprávkovou krajinou Muránskej planiny zo sedla Javorinka na hrad Muráň, až pod Kráľovú hoľu do Červenej skaly.

Ďalšie obľúbené značené cyklotrasy: Brezniansky cyklookruh (Brezno, Čierny Balog, Hronec - prvým liatinovým mostom v Uhorsku, Chvatimech, Brezno), Brusniansky cyklookruh prírodnou rezerváciou Mačková až do stredu Slovenska na Hrb, Cyklotrasa po pamätiach bojov SNP do zaniknutej dedinky Kalište, Okruh Krpáčovo – Tále, Dolná Lehota – Richtárovo, Dolná Lehota – Richtárovo, Krpáčovo – Pod Hrádok, Bukovinka – Lúčky.


HRAD ĽUPČA

Hrad Ľupča stojí na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier v obci Slovenská Ľupča. Bol založený v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. V súčasnosti je hrad majetkom spoločnosti Železiarnie Podbrezová a.s. ktorá si stanovila za cieľ postupnú kompletnú obnovu pamiatky. V prvom rade bolo potrebné obnoviť strechu tzv. horného hradu. Následne sa pristúpilo k obnove najmladšej časti hradu – tzv. Gizelinho domu, ktorý sa v súčasnosti využíva na reprezentačné, či kultúrno-spoločenské podujatia. Južný hradný múr bol obnovený v roku 2007 a v máji 2008 sa opäť podarilo rozozvučať srdce hradu, keď sa do hradnej zvonice vrátila kópia zvonu zo 17. storočia. Súčasťou obnovy hradu bude v nasledujúcich rokoch staršia, stredoveká časť hradu, kde sa nachádza aj hradná kaplnka zo 17. storočia a k nej prináležiace priestory (presbytérium, sakristia). V priebehu roka 2009 bola ukončená aj rekonštrukcia dolného nádvoria a vstupu do stredovekého hradu, ktorá nadviazala na obnovu pôvodných hospodárskych budov hradu. Aj po zreštaurovaní časti fasád stredovekej časti hradu stále ostáva dokončiť jej rozsiahlu časť s krásnym vnútorným nádvorím. Hrad Ľupča je aj napriek prebiehajúcim prácam stále sprístupnený pre verejnosť, samozrejme, s ohľadom na práce a bezpečnosť návštevníkov môže byť niektorá z častí hradu dočasne uzavretá.

Otváracie hodiny:
júl - august: denne okrem pondelka od 10.00 hod. do 15.30 hod.
september - jún: návštevu hradu je možné absolvovať len počas pracovného týždňa a to na základe dohovoru prostredníctvom kontaktov minimálne 1 deň vopred.

Kontakt: 048/4187429, 0911 580 164, ihringova@zelpo.sk, www.hradlupca.sk

Vstupné: www.hradlupca.sk/Cennik_vstupneho


BYSTRIANSKA JASKYŇA

Bystrianska jaskyňa, najvýznamnejšia jaskyňa Horehronského podolia, je známa pozoruhodným vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne s priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. Prehliadka trvá 45 minút pri teplote 5,7 až 6,7°C.

Vstupné: 5 € / dospelý; 2,50 € / dieťa od 6 do 15 rokov, invalidi; 4 € / študenti, seniori

Kontakt: 048/6195133, www.ssj.sk


JASKYŇA MŔTVYCH NETOPIEROV

Jaskyňa mŕtvych netopierov je jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku, nachádzajúca sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, na južnej strane masívu Ďumbiera. Vchod leží vo výške 1 520 m n. m. Medzi jedinečné zaujímavosti jaskyne patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku vovrásnených do vápencového súvrstvia. Ďalšou pozoruhodnosťou sú nálezy netopierích kostičiek nachádzajúcich sa takmer všade. Ich vek sa odhaduje na 6000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov, ba dokonca kozy. Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C. Vstup je potrebné vopred telefonicky objednať u správcu jaskyne, ktorý poskytne zároveň informácie ohľadom otváracích hodín a ceny vstupeniek.

Kontakt: 0905 135 535, www.jmn.sk


TARZÁNIA

Lanový park Tarzánia Tále sa nachádza v blízkosti hotela Stupka, pod hotelom Partizán. Je postavený z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou a jeho súčasťou je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.

Kontakt: 0907 585 007, www.tarzania.sk/tale


ČIERNOHRONSKÁ ŽELEZNICA

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech - Čierny Balog - Vydrovo. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 131,98 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Železničkou sa môžete doviezť do Lesníckeho skanzenu alebo navštíviť neďaleký Dobročský prales.

Kontakt: 048/6191500, www.chz.sk

dizajnovy obraz2
Školenia v hoteli Stupka a Golf

Školenia v hoteli Stupka a Golf

Konferenčné balíky šité na mieru vašej firme, Tále, Nízke Tatry.
Pyramída pre zdravie

Pyramída pre zdravie

Vyskúšajte pozitívne účinky pyramídy pre zdravie.
dizajnovy obraz2