Letné aktivity
Turistika
- Náročnosť: Stredná
- Vzdialenosť v km: 7,5
- Trvanie v hod: 5
- Výškové metre: 815
- Štart trasy: Srdiečko
Pešia turistika na Chopok zo Srdiečka
Túru začíname od konečnej autobusu pri hoteli Srdiečko (1205 m n.m.). Po žltej značke stúpame okolo medzistanice lanovky Kosodrevina až k odbočke na Chopok. Chodník strmo stúpa spočiatku hustou kosodrevinou až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier ku Kamennej chate pod Chopkom – Kamienke, ktorá bola v rokoch 2016 – 2018 zrekonštruovaná a zmodernizovaná. Od chaty vystúpame za pár okamihov na vrchol Chopok, kt. je po Ďumbieri a Štiavnici tretím najvyšším kopcom Nízkych tatier, čo z neho robí výborný vyhliadkový bod. Nachádza sa priamo na hlavnom hrebeni tohto pohoria medzi Derešmi na západe a Ďumbierom na východe. Z turistického hľadiska patrí k najnavštevovanejším slovenským vrcholom.
Chopok patrí medzi vrcholy, ktoré chce mať azda každý turista absolvované. Pekná dvojtisícovka s výbornými výhľadmi, s dobrou dopravnou dostupnosťou, možnosťou vyviezť sa tesne pod vrchol lanovkou, dobrým turistickým značením i s celkom komfortnými ubytovacími možnosťami priam nabáda k návšteve.
Lanovkou na Chopok
Chopok patrí medzi tie slovenské kopce, na ktoré sa ľahko dostanete lanovkou. Až takmer na samotný vrchol vedú lanovky zo Srdiečka a Jasnej. Zvyšných pár výškových metrov je nutné prejsť pešo. Lanovky nie sú práve lacnou záležitosťou, no je dobré vedieť, že na Chopku je i táto možnosť.
ZDROJ: Planetslovakia.sk a Lexikon.sk
- Náročnosť: Ťažká
- Vzdialenosť v km: 15
- Trvanie v hod: 6
- Výškové metre: 1336
- Štart trasy: Trangoška
Najvyšší vrchol Nízkych Tatier Ďumbier (2043 m) sa vypína na hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, jeho vyše 500m vysoké steny, piliere a žľaby spadajú do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových skál.
V minulosti tu boli ložiská železnej rudy, zlata a andomitu. Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a nemeckými vojskami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate gen. M.R.Štefánika pomník padlým partizánom.
Z vrcholu Ďumbiera sa naskytá rozsiahly panoramatický pohľad na pohoria stredného a severného Slovenska.
Najkratšia trasa na Ďumbier vedie z južnej strany Nízkych Tatier. Zároveň ide o najfrekventovanejší chodník na chatu gen. M. R. Štefánika, ktorý slúži ako zásobovacia “cesta” horských nosičov, nakoľko sa táto chata zásobuje stále tradičným spôsobom.
Turistika sa začína na Trangoške v blízkosti neplateného parkoviska, kde si môžete pohodlne odstaviť svoje auto. Začiatok trasy vedie popri budove bývalého informačného strediska NAPANT-u a niekoľkých ďalších objektov. Po zelenej značke stúpate 2 kilometre príjemnou lesnou cestičkou Trangošskou dolinou až na rázcestie k Jaskyni Mŕtvych Netopierov. Pokračujete ďalej popri rázcestníku Halašova jama. Nad jamou sa nachádza nenápadný kamenný pamätník lyžiarovi Halašovi, ktorý zahynul v lavíne.
Záverečné stúpanie na Chatu gen.M.R.Štefánika je náročnejšie, no odplatou vám budú prekrásne výhľady na okolitú prírodu. Na „Štefáničke“ sa môžete osviežiť a oddýchnuť si na vonkajšej terase s výhľadmi na Mlynnú dolinu.
Z chaty pokračujete miernym stúpaním na Ďumbierske sedlo po červenej značke E8, Ceste Hrdinov SNP, na rázcestie na Krúpove sedlo (1,1km). Treba byť pozorný a neprehliadnuť odbočku na Krúpove sedlo. Značka je prekrytá kosodrevinou. Upraveným chodníkom stúpate až na Krúpove sedlo (989m) z ktorého je to iba pol hodinu k vytúženému turistickému cieľu. Vrchol Ďumbiera zdobí mohutný dvojramenný kríž. Po nasýtení sa prekrásnych výhľadov sa vraciate naspäť na Krúpove sedlo. Pokiaľ sa neradi vraciate domov tou istou trasou, môžete po červenej značke pokračovať po hrebeni na Chopok (3,2km). Na Chopku sa môžete osviežiť v Rotunde, prípadne na Kamennej chate a spustiť sa žltou značkou popri chate Kosodrevina na Srdiečko až do východzieho bodu na Trangoške.
Trasa:
Trangoška (autobus. zastávka) – Trangošská dolina – Dolný salaš – Horný salaš (rázc. k Jaskyni Mŕtvych Netopierov) – Halašova jama – Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom – Ďumbierske sedlo – prameň pod Grúnikom – rázc. na Krúpovo sedlo – Krúpovo sedlo – Ďumbier – Chopok – Kosodrevina – Srdiečko – Trangoška
ZDROJ: Horehronie.sk
- Náročnosť: Ľahká
- Vzdialenosť v km: 8
- Trvanie v hod: 3
- Výškové metre: 158
- Štart trasy: Vagnár (Pohansko)
Pri potulkách po Horehroní, by ste určite nemali obísť Dedečkovu chatu. Útulná chata bola po náročnej a komplikovanej výstavbe v roku 2015 postavená na mieste pôvodnej chaty, z ktorej po rokoch ostali len ruiny. Názov chaty nesie podľa prvého majiteľa a strojcu chaty – pána Dedečka.
Ľahká, nenáročná túra vhodná najmä pre rodiny s deťmi začína na Pohanskom medzi Breznom a Mýtom pod Ďumbierom. Po približne chôdze 45 minútach sa dostaneme do sedla Diel odkiaľ je chata vzdialená už len približne 20 minút po značenej trase. Keď dorazíme na chatu tak nás zaujme predovšetkým prostredie, v ktorom sa chata nachádza a je vskutku nádherné. Na chatu sa môžete v zimnej sezóne vybrať taktiež na bežkách či skialpových lyžiach. Dostupná je aj na bicykli a samozrejme je v ponuke aj prechádzka.
Dedečkova chata okrem výbornej domácej kuchyne, ponúka skvelú kávu a takmer vždy natrafíte aj na čerstvo upečený koláčik. V zime vás zohreje praskanie ohníku v krbe a v lete to budú slnečné lúče priamo na terase.
Ako sa dostanete na chatu:
– z Brezna dolinou Lazná, cez Kyslíkovú cestu (cca 1hod 30min.)
– z Brezna cez Rúry ( cca 1hod 35min.)
– z Vagnára (kopec medzi Mýtom pod Ďumbierom a Halnami) smerom na Pohanské k vysielaču až na Diel (cca 1hod 20min.)
– z Mýta pod Ďumbierom lyžiarskou zjazdovkou treba isť doprava (cca 30min.)
– z Bystrej turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyni (cca 50min.)
– z obce Valaská cez Potôčky (cca 1hod 20min.)
ZDROJ: Horehronie.sk
- Náročnosť: Ľahká
- Vzdialenosť v km: 19
- Trvanie v hod: 6
- Výškové metre: 1315
- Štart trasy: Črmné
Horská klenba južnej strany Nízkych Tatier v sebe ukrýva tisíce prírodných fenoménov. Ak hľadáte miesto, kde sa spája svieža vôňa so súzvukom prírody, vyberte sa do Vajskovskej doliny, rozprestierajúcej sa severne od obce Dolná Lehota, kde sa nachádza pozoruhodný Vajskovský vodopád.
Vašim štartom môže byť turistický rozcestník Črmné v Dolnej Lehote, odkiaľ sa asfaltovou cestou lemovanou vajskovským potokom môžete vydať k poľovníckej chate Dve vody. Pri chate sa cesta rozvetvuje dvoma smermi; jednak si môžete v Kulichovej doline pri pamätníku uctiť obete lavíny, alebo môžete turistickým chodníkom pokračovať k nášmu cieľu vedúcemu cez Pálenice, impozantnému deväť metrov dlhému Vajskovskému vodopádu.
S nenáročným miernym stúpaním budete v našom cieli za približne tri hodiny a váš podhľad na tento kaskádovitý vodopád obklopený ďalekým lesom si môžete vychutnať spolu s osviežením ale i otužením zároveň.
ZDROJ: Horehronie.sk
Cykloturistika
- Náročnosť: Ľahká
- Vzdialenosť v km: 12
- Výškové metre : 420
- Trasy z : Tále
Lesná cestička z rekreačnej oblasti Tále vás prevedie rozprávkovým krajom pravých Nízkotatranských lesov priamo k obľúbému jazeru Krpáčovo, kde sa môžete osviežiť a svoje sily aj e-bike dobiť v hoteli Polianka nad jazerom. Pre vášnivých vodákov určite odporúčame započičanie paddleboardu v hoteli a osviežujúci relax na jazere! Po odpočinku vás čaká návrat popri prameni Sama Chalupku cez najväčšiu archeologickú lokalitu Horehronia „Hrádok“ – chránená kultúrna pamiatka z mladšej a neskoršej doby bronzovej. Až prejdete okolo prvého majstrovského golfového areálu Tále.
Trasa sa začína v rekreačnej oblasti (hotel Stupka), odkiaľ miernym stúpaním po asfaltovej ceste odbočíme k hotelu Golf. tu sa napojíme na zelenú cyklotrasu 5552, ktorá sa prelína s turistickým chodníkom ,,Partizánska cesta” a vedie nespevneným chodníkom so štrkovým povrchom 3,7 km k hotelu Polianka, nad jazero Krpáčovo (pozor od jazera sa musíme naspäť vrátiť k na rázcestie k hotelu Polianka).
Ďalej vedie trasa od hotela Polianka vľavo po žltej cyklotrase 8554 so štrkovým povrchom s miernym klesaním. Po 800 metroch sa dostávame na rázcetie, kde môžeme odbočiť ku prameňu Sama Chalupku, ochutnať vodu a vrátiť sa späť na cyklotrasu. Ďalej pokračujeme dolinou hnusné po žltej 8554 k rázcestiu Hrádok.
Tu odbočíme vľavo a napojíme sa na zelenú cyklotrasu 5552. Pokračujeme 4 km prejdeme cez Ski centrum Tále až prídeme na hlavnú cestu ku Tálskej kúrii, kde odbočíme vľavo a po hlavej ceste pokračujeme smerom na Chopok juh 1,2 a pri označenej križovatke odbočíme vľavo na hotel Stupka. Prípadne od Tálskej kúrii porakčujeme len 500 m po hlavnej ceste a na označej kriižovatke odbočíme vľavo na Ski & Golf resort Tále, kde po asfaltovej ceste pokračujeme 700 m a odbočíme vpravo, napojením sa na panelovú cestu pomedzi chatky až k vodnej nádrži Tále.
ZDROJ: Horehronie.sk
- Náročnosť: Stredná
- Vzdialenosť v km: 24
- Výškové metre : 720
- Trasy z : Tále
Jedna z najkrajších a vyhliadkových trás vedie odľahlými lesmi popod hrebene najvyšších končiarov Nízkych Tatier, preto odporúčame túto trasu pre nebojácnych cyklistov a väčšie skupiny. Trasa vedie na čarovné miesto Hviezda vo výške 1000 m n.m. odkiaľ je za jasného počasia výhľad na celé Horehronské podolie až ďaleké vrchy Slovenského rudohoria, tento pohľad vás iste chytí za srdce.
Trasa sa začína napojením sa začína napojením sa na hlavnú cestu 584 smer Bystrá a hneď po 1 km odbočíme vľavo pod cestu popri Penzióne Tále napojením sa na žltú cyklotrasu 8598, ktorá vedie 12 km lesnou cestou s miernym stúpaním, po 6 km sa dostávame do najvyššieho vyhliadkového bodu Hviezda 1030 m n.m., odkiaľ už len klesáme Mlynnou dolinou, ktorá je v závere asfaltového povrchu až prichádzame ku chatám, kde sa držíme stále vpravo až prídeme ku penziónu Mýtnik na križovatku s hlavnou 72, kde odbočíme vpravo smer Mýto pod Ďumbierom a po 100 m odbočíme vľavo smer Brezno pokračovaním žltou cyklotrasou 8598 a stúpaním po hlavnej ceste prichádzame po 2 km do sedla Vagnár.
Tu odbočíme vpravo napojením sa na modrú cyklotrasu 2554 po nespevnenej ceste lúkami, čiastočne so štrkovým povrchom pokračujeme po Vvsielač Skalka, ktorý sa týči nad Breznom. (Pri ovčiarskom salaši pod Vysielačom si môžeme cestu skrátiť odbočením vpravo popod lesík a lanovku k Dedečkovej chate). Odporúčame však dupnúť do pedálov až k Vysielaču, odkiaľ sú úchvatné výhľady na mesto Brezno a Slovenské rudohorie, s ideálnym miestom na odpočinok pod holým nebom s ohniskom a následne môžeme pokračovať po hrebeni lúčnou cestou a po 500 m odbočíme vpravo dole ku Dedečkovej chate s možnosťou občerstviť sa.
Následne sa budeme musieť vrátiť 300 m hore na hrebeň lúky, odkiaľ budeme pokračovať klesaním dole po modrej cyklotrase 2554 do sedla Lazná, tu odbočíme vpravo a pokračujeme po modrej 2554 do sedla Suchá dolina, kde odbočíme vpravo a stále pokračujeme po modrej 2544, ktorá začne stúpať a na 500 m prudko klesať nespevneným horským chodníkom ku Bystrianskej jaskyni.
Od jaskyni zídeme ku hlavnej 72, kde odbočíme vpravo až prídeme ku kruhovému objazdu, tu použijeme druhý výjazd smer Tále a po hlavnej ceste 584 pokračujeme 3,2 km až na odbočku k hotelu.
ZDROJ: Horehronie.sk
- Náročnosť: Stredná
- Vzdialenosť v km: 16
- Výškové metre : 560
- Trasy z : Tále
Trasa vedie z hotelu Stupka smerom dolu k hlavnej ceste, kde na križovatke odbočíme vľavo a pokračujeme po hlavnej ceste 584 s novým asfaltovým povrchom Bystrianskou dolinou do strediska Jasná Nízke Tatry Juh, označenej žltou 8598.
Tá nás po 5,2 km privedie na križovatku do Krupovej, ak odbočíme vľavo v Krupovej na pokladni, či infocentre si môžeme uzamknúť a nabiť ebike a pokračovať na Chopok kabínou. Cyklotrasa je v roku 2017 pre terénne úpravy neudržiavaná a dostupná len na vlastnú zodpovednosť.
Ak sa rozhodneme pokračovať po hlavnej ceste, prichádzame po 2,3 km k hosrkému hotelu Srdiečko, kde sa môžeme občerstviť prípadne zrelaxovať vo vonkajšom wellnesse v kúpeli s kaďami.
Naspäť sa zvezieme po tej istej trase.
ZDROJ: Horehronie.sk
Výlety
Aj Horehronie skrýva podzemné krásy a tajomstvá. Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne, ako aj priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu.
Jaskyňa bola vytvorená tektonicko-eróznou činnosťou a modelovaná podzemným tokom, ktorý momentálne preteká jaskynnými priestormi v hĺbke 15 až 20 m pod úrovňou prehliadkovej trasy. Počas prehliadky môžete vidieť tri priepasti s hĺbkou okolo 20m a jaskyňa je zaujímavá rôznorodosťou priestorov na prehliadkovom okruhu.
Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia (26 schodov). Jaskyňa je prístupná aj pre imobilných návštevníkov. Prehliadka trvá 45 min. Teplota v jaskyni je od 5,7 do 6,7°C.
Poloha
Nachádza sa v ponornej zóne Bystriansko-valaštianskeho krasu v Bystrianskom podhorí Horehronského podolia, na južnom okraji obce Bystrá neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier. Vchod do jaskyne na úpätí severozápadného svahu Chodorového vrchu je v nadmorskej výške 565 m.
Prístup k jaskyni
Jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Vchod do jaskyne je od parkoviska vzdialený asi 120 m s minimálnym prevýšením.
ZDROJ: Horehronie.sk
Zážitková jazda unikátnymi cyklodrezinami z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až na Šánske a do Čierneho Balogu. Trasa vedie po železničnej trati lesnej úzkokoľajky Čiernohronskej železničky cez krasové územie popri meandroch Hrončianskej doliny s možnosťou prestupu na vláčik Čiernohronskej železničky počas hlavnej letnej sezóny alebo piknikom v čarovnej prírode na zastávke Šánske s prístreškom. Mimo letných prázdniny je trať a jazda na cyklodrezinách prístupná z Hronca až do Čierneho Balogu (10 km) alebo z Čierneho Balogu do miestnej časti Dobroč (2 km) s rozhľadňou Pustý vrch.
Úzkokoľajná Horehronská cyklodrezina je určená pre rozchod koľají 760 mm. Kapacita je stanovená optimálne pre 3 dospelé osoby a 1 dieťa do 150 cm. V čele na šlapacích strojoch musia sedieť 2 dospelé osoby, z nich aspoň jedna osoba musí byť plnoletá. V zadnej časti sa nachádza sedadlo určené na prevoz 1 osoby a v prednej časti 1 sedačka určená na prevoz 1 dieťaťa. Sedačky sú vybavené bezpečnostnými pásmi.
ZDROJ: Horehronie.sk
Vyhliadková veža Horné Lazy je druhou najvyššou vyhliadkovou vežou na Slovensku. Po prekonaní 192 schodov sa dostanete do výšky 39,6 metra, pričom vás očaria krásne panoramatické výhľady na celé Nízke Tatry od Kráľovej holi až po Banskú Bystricu, kráľovské mesto Brezno, Horehronské podolie, či Veporské vrchy.
K vyhliadkovej veži sa dostanete hneď z niekoľkých smerov. Z mesta Brezno, z lokality Banisko, kde turisti nájdu aj novú oboru s danielmi škvrnitými, vedú k veži dve trasy. Pre turistov prichádzajúcich na autách odporúčame zaparkovať na bezplatných parkoviskách – pri obchodnom centre S1, pri Hypermarkete Tesco, prípadne pri Kauflaunde.
Vychádzkou s výhľadmi na okolitú prírodu sa k vyhliadkovej veži z lokality Banisko turisti dostanú po približne 4 kilometroch za 60 až 90 minút, v závislosti od zvoleného tempa. K vyhliadkovej veži vedú turistické chodníky aj z obcí Valaská, Bystrá či Mýto pod Ďumbierom z časti Pohanské.
K vyhliadkovej veži vedie náučný interaktívny chodník, na ktorom turisti nájdu okrem zaujímavých informácií o prírode z danej lokality, aj drevené sochy zvierat žijúcich v lesoch na Horných Lazoch. Hlasy lesa si turisti môžu vypočuť o čo si lepšie aj vďaka obrovskému drevenému megafónu.
Jedinečné výhľady z druhej najvyššej vyhliadkovej veže, si turisti môžu užiť ešte detailnejšie vďaka ďalekohľadu, ktorý je na vrchole veže umiestnený. Výstup na vyhliadkovú vežu je bezplatný.
ZDROJ: Horehronie.sk
Čiernohronská lesná železnica (ČHŽ) patrí na Slovensku medzi úzkorozchodné lesné železnice, ktorej základný kameň bol postavený v roku 1908. Pôvodne slúžila na zvoz dreva z dolín v povodí Čierneho Hrona. Príčinou motorizácie a zdokonaľovaním automobilov mala byť v roku 1985 rozhodnutím vlády Slovenskej republiky zlikvidovaná, čo však nedovolili dobrovoľníci, ktorým sa vďaka odvahe a vytrvalej práci podarilo ČHŽ premeniť na národnú kultúrnu pamiatku, ktorá patrí medzi obľúbené turistické atrakcie regiónu Horehronie.
ČHŽ dnes premáva z centrálnej staničky z obce Čierny Balog na tri smery – Vydrovo, Dobroč a Šánske denne, počas letnej turistickej sezóny od 2. 5. do 30. 9. Vozový park pozostáva z niekoľkých parných a motorových lokomotív a súpravy historických vyhliadkových vagónov, ktoré návštevníci ocenia najmä v letné horúce dni. Pokiaľ máte záujem o mimoriadne jazdy, je možné si ich objednať i vopred.
Pokiaľ sa vyberiete do obce Čierny Balog nezabudnite navštíviť lesnícke múzeum v prírode vo Vydrovskej doline, majestátny Dobročský prales alebo rozhľadňu na Pustom vrchu. V zimných mesiacoch si môžete vychutnať lyžovačku v SKI Čierny Balog na Urbanovom vrchu alebo atmosféru fašiangového festivalu „Už sa fašiang kráti“.
ZDROJ: Horehronie.sk
Na návrší posledného výbežku Nízkych Tatier sa rozprestiera národná kultúrna pamiatka Hrad Ľupča, ktorý stráži obec Slovenská Ľupča a jej okolie už od 13. storočia.
Hrad Ľupča dynamicky mení od 13. storočia po súčasnosť svojich majiteľov. Z rodu Arpádovcov sa dostáva do uhorských šľachtických rúk Matúša Čáka Trenčianskeho, neskôr rytiera Donča. V 15. storočí celým niekdajším Uhorskom prechádza silné zemetrasenie, ktoré poznačuje i hrad „Lipche“. Nepokoje 16. storočia, ktoré boli sprevádzané vládou Dóczyovcov, striedalo 17. storočie a mnohé násilné stavovské povstania. V 18. storočí sa hrad Ľupča premenil na väzenie, ktoré riadili nemeckí kasteláni a v 19. storočí pri ňom pribudli novovybudované kaštiele. V priebehu 20. storočia sa stáva hospodárskou budovou a je poznačený rokmi druhej svetovej vojny. V roku 2002 hrad preberá nový vlastník Železiareň Podbrezová a. s. a začína sa jeho rozsiahla rekonštrukcia.
Pokiaľ sa rozhodnete hrad Ľupča navštíviť, od septembra do júla tak môžete urobiť len počas pracovných dní na základe telefonickej alebo emailovej objednávky. Minimálny počet návštevníkov tvoria štyri osoby.
ZDROJ: Horehronie.sk
Jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa situovaná v centre hrebeňa Nízkych Tatier stará 6000 rokov dostala svoje pomenovanie po tom, čo v nej speleológovia našli státisíce netopierich kostičiek. Chcete vidieť toto najväčšie pohrebisko netopierov aj vy? Vydajte sa preskúmať Jaskyňu mŕtvych netopierov!
Jaskyňa je situovaná pod najväčším vrchom Nízkych Tatier Ďumbierom, a dostaň sa k nej pohodlne môžete z chaty Trangoška, kde je možné zaparkovať si vaše auto. Ak ste si svoju návštevu vopred telefonicky objednali a ste njamä teplo a vhodne odetí a obutí, pokračovať môžete dva kilometre pešo turistickým chodníkom, ktorý vás priamo dovedie k malej chalúpke, ktorá je vstupnou bránou skrývajúcou tajuplné prírodné krásy jaskyne.
Jaskyňa ponúka niekoľko sprístupnených prehliadkových trás určených pre rôzne cieľové skupiny, avšak tou najnavštevovanejšou, vhodnou najmä pre rodiny s deťmi je exkurzia A. Táto trasa je dlhá jeden kilometer, doba jej trvania je približne hodina a pol a nájdete na nej skalné chodníky s lanovým trapézovým istením.
Poďte spojiť zdravú prechádzku lesom s dobrodružstvom jaskyne , ktorá je vraj domovom i tajomného chlpatého Yetiho.
ZDROJ: Horehronie.sk
Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožíva aj v jeho pamätnej izbe plnej strašidelných nástrah a úloh. Okúste chuť magického nápoja, vyriešte všetky úlohy a popasujte sa s nástrahami, ktoré v upírskej izbe na Vás čakajú. Ak ich všetky úspešne a včas vyriešite, pomôžete tým Fonfe oslobodiť zakliateho Jána Lehotského od tohto strašného démona, ktorý ho uvrhol na večný spánok a uniknite z izby skôr ako napadne duch upíra Prdimuchu aj Vás.
Po úspešnom vyriešení sa môžete vydať po náučnom chodníku venovanému jedinému slovenskému upírovi Prdimuchoví, ktorý vás zavedie okolo obce Horná Lehota.
Od 1. 7. 2022 v prevádzke len v pondelky a štvrtky od 9:00 do 16:00* hod. (*posledný vstup)
Vstup do izby si rezervujte na tel. č. +421 903 513 535 min. 24 hodín vopred!
Minimálny počet účastníkov sú 4 osoby. Vstup detí do izby je odporúčaný od 6 rokov.
V prípade väčšej skupiny alebo v čase nepriaznivého počasia si je možné vstup zarezervovať mimo prevádzkové dni min. 24 hod. vopred na tel. čísle +421 903 513 535
Vstupné: dospelá osoba 5 €, dieťa 3 €
Adresa: Horná Lehota č. 186
ZDROJ: Horehronie.sk
Zimné aktivity
Jedno z najznámejších stredísk v regióne Horehronie sa nachádza v Nízkych Tatrách pod južnými svahmi Chopku v nadmorskej výške 660 – 870 m n. m
- O plynulú prevádzku na svahoch sa stará 6 vlekov s kapacitou 4 110 osôb za hodinu.
- Lyžiarom sú k dispozícii precízne udržiavané trate pre náročných aj menej náročných lyžiarov, ale aj svah vyhradený pre začínajúcich lyžiarov. Celková dĺžka tratí 2,77 km je umelo zasnežovaná.
- Počas tradičného večerného lyžovania sú k dispozícii 3 lyžiarske vleky: H-100, TLV-A a TLV-C.
Región Horehronie ponúka v zime kvalitný aktívny relax nielen v moderných lyžiarskych strediskách. Nadšenci bežeckého lyžovania uvítajú v našom regióne približne 80 km profesionálne upravovaných bežeckých tratí či nekonečné pláne zasnežených hôľ, ktoré poskytujú výborné podmienky počas celej zimnej sezóny až do jari.
V lákavom prostredí golfového areálu Gray Bear pravidelne počas zimnej sezóny a pri vhodných snehových podmienkach upravujú niekoľko bežkárskych okruhov.
Tri z nich sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti lyžiarskeho vleku na golfovom ihrisku Gray Bear. Jeden okruh sa nachádza na golfovej akadémii Little Bear.
Krásne prírodné prostredie a perfektne upravované bežkárske trate. To všetko nájdete priamo v lyžiarskom areáli Ski, Golf & Hotel Resort Tále.
Večerné bežkovanie: Bežkársky okruh Little Bear je vybavený umelým osvetlením, preto je ako jediný na okolí vhodný i na večerné bežkovanie za umelého osvetlenia. Večerné bežkovanie je možné v prípade prevádzky lyžiarskeho strediska a večerného lyžovania.
Ďalšie informácie:
Poplatok: Na úpravu tratí môžete príspieť dobrovoľným príspevkom. Pokyny k platbe nájdete na tabuliach pri vstupe na trate.
Občerstvenie: Je podávané v reštauráciách pri zjazdovke.
Bezpečnostné upozornenia: Prosíme všetkých bežkárov, aby nevybočovali z bežkárskej trate, nakoľko sa nachádza priamo na golfovom ihrisku a bežkovanie mimo značených trás môže viesť k jeho poškodeniu.
- Vzdialenosť v km: 6
- Výškové metre: 60
- Technika: Klasický štýl
- Náročnosť: Stredná
- Štart trasy: Lyžiarsky servis Tále
Veľký okruh (zahŕňa menšie okruhy 1,2,3) má dĺžku zhruba do 3 kilometrov a prechádza golfovým areálom Gray Bear. Začiatok veľkého okruhu nájdete priamo za budovou lyžiarskeho servisu a požičovne lyžiarskeho náradia. Trasa sa začína menším zeleným okruhom na rozkorčuľovanie a pokračuje veľkým okruhom, ktorý lemuje golfový areál. Na veľkom okruhu si môžete zabežkovať na klasickej stope.
Okruh 4 sa nachádza na golfovom ihrisku Little Bear, je vhodný pre začiatočníkov. Vďaka osvetleniu je na ňom možné večerné bežkovanie.
ZDROJ: Horehronie.sk
Chopok bezpochyby patrí medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov pohoria Nízke Tatry. Láka športovcov aj v zime na výstup na skialpových lyžiach. Tento kopec, v ktorom úbočiach sa zo severnej a južnej rozprestiera najväčšie lyžiarske stredisko Jasná, poskytuje komfort strediska s kvalitnými službami, no zároveň nespútanú divokú prírodu v okolitom skialpovom areáli Chopok a freeride zónach lyžiarskeho strediska.
PODROBNÝ OPIS
Z južnej strany Chopku môžu návštevníci vrchol zdolať oficiálnou skialp trasou z Krupovej (1064 m.n.m.), ktorá stúpa areálom lyžiarskeho strediska do Zadných Derešov (1500 m.n.n). Najskôr trasa prechádza jemným stúpaním chodníkom naprieč lesom, po pár metroch sa prichádza ku zjazdovke a ďalej sa pokračuje jej okrajom. Stúpanie do Zadných Derešov je mierne strmé, pri zľadovatenom povrchu sa na krátkom úseku niekedy vyžaduje aj zvoliť techniku skialpinistického obratu. Zo Zadných Derešov sa pokračuje po okraji červenej zjazdovky č. 35 a napája sa na modrú zjazdovku 34C. Pri prechode na druhú stranu zjazdovky treba byť ostražitý a vyhnúť sa kolízii s lyžiarmi, ktorý lyžujú nadol po červenej zjazdovke. Cesta nahor po modrej zjazdovke je veľmi príjemná, stúpanie serpentínami prináša pri ideálnom počasí nádherné výhľady až na Klenovský vepor. Po serpentínach prichádza dlhá tiahla mierne stúpajúca rovinka, ktorá smeruje ku Rotunde a Kamennej chate. Cesta hore trvá zhruba 2 hodiny v závislosti od kondície skialpinistu. Zjazd dole si môžete vychutnať niekoľkým zjazdovkami či freeride zónou.
Ďalšou možnosťou výstupu na Chopok je túra južným bočným hrebeňom cez Sedlo Príslop na Dereše po žltej turistickej značke. Trasa začína v lese v blízkosti malého bočného parkoviska, ktoré sa nachádza po ľavej strane pred vstupom na hlavné parkovisko v Krupovej. Trasa smeruje popri potoku pomerne miernym stúpaním zmiešaným lesom. Po skončení potoka je potrebné nastúpať niekoľko ostrejších metrov technikou obratu, až kým sa nedostaneme na žltú značku, približne v polovici cesty medzi Pálenicou a Sedlom Príslop. Nasleduje hrebeňový úsek pásmom kosodreviny s peknými výhľadmi. Za kosodrevinou prichádza znova ostrejšie stúpanie do Derešov.
Južný skialpinistický areál sa rozprestiera pod hranicou horstva od vrchu Dereše cez Chopok, Krúpovu hoľu a Ďumbier k Štefánikovej chate na východ. K areálu patrí i skialpinistický koridor okolo Chaty pod Ďumbierom (Kozie chrbty a záver Zelenskej Mlynnej doliny). Južná hranica vedie Trangošskou dolinou cez Halašovu jamu k Trangoške a Srdiečku. Zo Srdiečka pokračuje zjazdovkou Krupová do Krupovej doliny a jej záverom stúpa k magistrále (modrá značka) až do sedla Príslop, kde rázsochou Derešov vrcholí na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. (Zdroj Hiking.sk)
Bezpečnostné upozornenia
Nepodceňujte predpoveď počasia a poveternostné podmienky. Na skitouring zvoľte vhodné oblečenie a výstroj. Dbajte na aktuálne podmienky vymedzujúce pohyb skiapinistov v lyžiarskom stredisku. V prípade zranenia volajte na tiesňovú linku horskej záchrannej služby na číslo 18 300.
ZDROJ: Horehronie.sk