Letné aktivity

Turistika

 • Náročnosť: Stredná
 • Vzdialenosť v km: 7,5
 • Trvanie v hod: 5
 • Výškové metre: 815
 • Štart trasy: Srdiečko

Pešia turistika na Chopok zo Srdiečka

Túru začíname od konečnej autobusu pri hoteli Srdiečko (1205 m n.m.). Po žltej značke stúpame okolo medzistanice lanovky Kosodrevina až k odbočke na Chopok. Chodník strmo stúpa spočiatku hustou kosodrevinou až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier ku Kamennej chate pod Chopkom – Kamienke, ktorá bola v rokoch 2016 – 2018 zrekonštruovaná a zmodernizovaná. Od chaty vystúpame za pár okamihov na vrchol Chopok, kt. je po Ďumbieri a Štiavnici tretím najvyšším kopcom Nízkych tatier, čo z neho robí výborný vyhliadkový bod. Nachádza sa priamo na hlavnom hrebeni tohto pohoria medzi Derešmi na západe a Ďumbierom na východe. Z turistického hľadiska patrí k najnavštevovanejším slovenským vrcholom.

Chopok patrí medzi vrcholy, ktoré chce mať azda každý turista absolvované. Pekná dvojtisícovka s výbornými výhľadmi, s dobrou dopravnou dostupnosťou, možnosťou vyviezť sa tesne pod vrchol lanovkou, dobrým turistickým značením i s celkom komfortnými ubytovacími možnosťami priam nabáda k návšteve.

Lanovkou na Chopok

Chopok patrí medzi tie slovenské kopce, na ktoré sa ľahko dostanete lanovkou. Až takmer na samotný vrchol vedú lanovky zo Srdiečka a Jasnej. Zvyšných pár výškových metrov je nutné prejsť pešo. Lanovky nie sú práve lacnou záležitosťou, no je dobré vedieť, že na Chopku je i táto možnosť.

ZDROJ: Planetslovakia.sk a Lexikon.sk

 • Náročnosť: Ťažká
 • Vzdialenosť v km: 15
 • Trvanie v hod: 6
 • Výškové metre: 1336
 • Štart trasy: Trangoška

Najvyšší vrchol Nízkych Tatier Ďumbier (2043 m) sa vypína na hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, jeho vyše 500m vysoké steny, piliere a žľaby spadajú do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových skál.

V minulosti tu boli ložiská železnej rudy, zlata a andomitu. Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a nemeckými vojskami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate gen. M.R.Štefánika pomník padlým partizánom.

Z vrcholu Ďumbiera sa naskytá rozsiahly panoramatický pohľad na pohoria stredného a severného Slovenska.

Najkratšia trasa na Ďumbier vedie z južnej strany Nízkych Tatier. Zároveň ide o najfrekventovanejší chodník na chatu gen. M. R. Štefánika, ktorý slúži ako zásobovacia “cesta” horských nosičov, nakoľko sa táto chata zásobuje stále tradičným spôsobom.

Turistika sa začína na Trangoške v blízkosti neplateného parkoviska, kde si môžete pohodlne odstaviť svoje auto. Začiatok trasy vedie popri budove bývalého informačného strediska NAPANT-u a niekoľkých ďalších objektov. Po zelenej značke stúpate 2 kilometre príjemnou lesnou cestičkou Trangošskou dolinou až na rázcestie k Jaskyni Mŕtvych Netopierov. Pokračujete ďalej popri rázcestníku Halašova jama. Nad jamou sa nachádza nenápadný kamenný pamätník lyžiarovi Halašovi, ktorý zahynul v lavíne.

Záverečné stúpanie na Chatu gen.M.R.Štefánika je náročnejšie, no odplatou vám budú prekrásne výhľady na okolitú prírodu. Na „Štefáničke“ sa môžete osviežiť a oddýchnuť si na vonkajšej terase s výhľadmi na Mlynnú dolinu.

Z chaty pokračujete miernym stúpaním na Ďumbierske sedlo po červenej značke E8, Ceste Hrdinov SNP, na rázcestie na Krúpove sedlo (1,1km). Treba byť pozorný a neprehliadnuť odbočku na Krúpove sedlo. Značka je prekrytá kosodrevinou. Upraveným chodníkom stúpate až na Krúpove sedlo (989m) z ktorého je to iba pol hodinu k vytúženému turistickému cieľu. Vrchol Ďumbiera zdobí mohutný dvojramenný kríž. Po nasýtení sa prekrásnych výhľadov sa vraciate naspäť na Krúpove sedlo. Pokiaľ sa neradi vraciate domov tou istou trasou, môžete po červenej značke pokračovať po hrebeni na Chopok (3,2km). Na Chopku sa môžete osviežiť v Rotunde, prípadne na Kamennej chate a spustiť sa žltou značkou popri chate Kosodrevina na Srdiečko až do východzieho bodu na Trangoške.

Trasa:

Trangoška (autobus. zastávka) – Trangošská dolina – Dolný salaš – Horný salaš (rázc. k Jaskyni Mŕtvych Netopierov) – Halašova jama – Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom – Ďumbierske sedlo – prameň pod Grúnikom – rázc. na Krúpovo sedlo – Krúpovo sedlo – Ďumbier – Chopok – Kosodrevina – Srdiečko – Trangoška

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialenosť v km: 8
 • Trvanie v hod:  3
 • Výškové metre: 158
 • Štart trasy: Vagnár (Pohansko)

Pri potulkách po Horehroní, by ste určite nemali obísť Dedečkovu chatu. Útulná chata bola po náročnej a komplikovanej výstavbe v roku 2015 postavená na mieste pôvodnej chaty, z ktorej po rokoch ostali len ruiny. Názov chaty nesie podľa prvého majiteľa a strojcu chaty – pána Dedečka.

Ľahká, nenáročná túra vhodná najmä pre rodiny s deťmi začína na Pohanskom medzi Breznom a Mýtom pod Ďumbierom. Po približne chôdze 45 minútach  sa dostaneme do sedla Diel odkiaľ je chata vzdialená už len približne 20 minút po značenej trase. Keď dorazíme na chatu tak nás zaujme predovšetkým prostredie, v ktorom sa chata nachádza a je vskutku nádherné. Na chatu sa môžete v zimnej sezóne vybrať taktiež na bežkách či skialpových lyžiach. Dostupná je aj na bicykli a samozrejme je v ponuke aj prechádzka.

Dedečkova chata okrem výbornej domácej kuchyne, ponúka skvelú kávu a takmer vždy natrafíte aj na čerstvo upečený koláčik. V zime vás zohreje praskanie ohníku v krbe a v lete to budú slnečné lúče priamo na terase.

Ako sa dostanete na chatu:
– z Brezna dolinou Lazná, cez Kyslíkovú cestu (cca 1hod 30min.)
– z Brezna cez Rúry  ( cca 1hod 35min.)
– z Vagnára (kopec medzi Mýtom pod Ďumbierom a Halnami) smerom na Pohanské k vysielaču až na Diel (cca 1hod 20min.)
– z Mýta pod Ďumbierom lyžiarskou zjazdovkou treba isť doprava (cca 30min.)
– z Bystrej turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyni (cca 50min.)
– z obce Valaská cez Potôčky (cca 1hod 20min.)

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialenosť v km: 19
 • Trvanie v hod: 6
 • Výškové metre: 1315
 • Štart trasy: Črmné

Horská klenba južnej strany Nízkych Tatier v sebe ukrýva tisíce prírodných fenoménov. Ak hľadáte miesto, kde sa spája svieža vôňa so súzvukom prírody, vyberte sa do Vajskovskej doliny, rozprestierajúcej sa severne od obce Dolná Lehota, kde sa nachádza pozoruhodný Vajskovský vodopád.

Vašim štartom môže byť turistický rozcestník Črmné v Dolnej Lehote, odkiaľ sa asfaltovou cestou lemovanou vajskovským potokom môžete vydať k poľovníckej chate Dve vody. Pri chate sa cesta rozvetvuje dvoma smermi; jednak si môžete v Kulichovej doline pri pamätníku uctiť obete lavíny, alebo môžete turistickým chodníkom pokračovať k nášmu cieľu vedúcemu cez Pálenice, impozantnému deväť metrov dlhému Vajskovskému vodopádu.

S nenáročným miernym stúpaním budete v našom cieli za približne tri hodiny a váš podhľad na tento kaskádovitý vodopád obklopený ďalekým lesom si môžete vychutnať spolu  s osviežením ale i otužením zároveň.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialenosť v km: 11
 • Trvanie v hod: 4
 • Výškové metre: 850
 • Štart trasy: Lopej

Ak hľadáte miesto, kde sa snúbia fascinujúce úkazy prírody s historickými pamiatkami, na Horehroní ich nájdete hneď niekoľko. Predajnianske vodopády Kelemenov tunel neďaleko obcí PredajnáLopej sú lokality, ktoré oslovia nielen aktívnych turistov ale i cykloturistov.

Prírodná pamiatka láka návštevníkov okrem svojich dvoch tokov Predajnianskych vodopádov i okolitým skalným morom a rovnako krásou svojej prírodnej scenérie. Neďaleko vodopádov nájdete jedinečný tunel nachádzajúci sa na lesnej ceste v strednej Európe –  Kelementov alebo Čelniansky tunel, pôvodne vybudovaný v roku 1928 slúžiaci na zvážanie dreva konskými poťahmi.

 Vašim štartom sa môže stať zelená turistická trasa vedúca z obce Lopej. Táto nenáročná turistická trasa osloví najmä rodiny s deťmi, ktorých zvedavosť poháňa poznanie nových miest, ktoré môžete sledovať  i zo sedadla bicykla na cyklotrase „Popod Hrb až na Štopm“.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialenosť v km: 9
 • Trvanie v hod: 3
 • Výškové metre: 344
 • Štart trasy: Čertovica

Nenáročná trasa z Čertovice na Beňušku, je vyhliadkou trasou vhodnou aj pre rodiny s deťmi, vedie zvážnicou a trávnatými hoľami s prekrásnymi výhľadmi na Nízke Tatry, Slovenské rudohorie a Horehronské podolie. V závere vybranej trasy sa nachádza útulňa Líška, vhodná na malé posedie pri ohnisku, či nocľah pre turistov.

Trasa začína priamo v sedle Čertovica, kde sa po 2 km stúpania lesnou cestou napojíme na červenú turistickú značku sme sedlo za Lenivou. Tu odbočíme vpravo na zelenú trasu sme Beňuška, kde prichádzame po 1,7 km lesnou cestou a horským chodníkom popri útulni Barbora. Beňuška ako samotný vrchol je prekrásnou plošinou posadenou v rozsiahlych trávnatých porastoch s množstvom čučoriedok a horských kvetov. Výhľady, ktoré sa z nej naskytnú vám zaiste vyrazia dych.

Trasa ďalej pokračuje po zelenej značke hrebeňom do bodu Kečka, kde sa začína klesanie a po ľavej ruke sa vám vynorí milá drevenička, útulňa Líška, kde sa otvárajú výhľady na Horehronské podolie a jeho rázovité dediny.

Útulňa býva otvorené a jej interiér je skutočne malinký, avšak pred chatkou je ohnisko s prístreškom vhodné na olovrant a malý oddych. Odtiaľto sa môžete vrátiť tou istou trasou do sedla Čertovica, napojiť sa na ňu môžete aj zvážnicou za chatou popod vrchol Beňuška.

Samotná zelená trasa vedie klesaním (900 m) až do obce Braväcovo, avšak po ťažbe a víchrici je miestami ťažko prechodná.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Stredná
 • Vzdialenosť v km: 5
 • Trvanie v hod: 3
 • Výškové metre: 1336
 • Štart trasy: Zbojská

Jakub Surovec bol významným slovenským Zbojníkom, pochádzal z Tisovca. Svoj zbojnícky život odštartoval v momente, keď ukradol ovce, začo mu bol udelený trest 200 palíc. V roku 1739 vstúpil do zbojníckej družiny no už o rok neskôr založil svoju vlastnú. Jeho družina zbíjala najmä na Horehroní no taktiež v Poľku, na Liptove či v Novohradskej a Zvolenskej stolici. Po tomto významnom slovenskom zbojníkovi je pomenovaná vyhliadková veža a náučný chodník prechádzajúci Čertovou dolinou. Čertova dolina je chránené územie vo východnej časti Veporských vrchov. Rezervácia je súčasťou chráneného územia Muránska planina.

Náučný chodník má dĺžku 4,7 kilometra a je stredne ťažkej náročnosti. Chodník je prístupný celoročne avšak len jedným smerom, proti toku potoka Furmanec. Východzí bod začína pri informačnom centre v salaši Zbojská a čiastočne pokračuje po červenom značení Rudnej magistrály. Na začiatku svojej cesty sa môžete zastaviť na vyhliadkovej veži, ktorá je postavená z dreva a kamenia a poskytuje čarovné výhľady na okolitú krajinu. Pokračujete ďalej pasienkami až ku okraju lesa, kde sa značenie náučného chodníka odpája od červenej značky, pokračuje ďalej bukovým porastom. Prechádzate popri odbočke k jaskyni na Remete o ktorej sa dozviete z textov náučnej tabule. Postupným klesaním sa blížite k Čertovej doline. Prechádzate popod dominantný Čertov most, ktorý je súčasťou ozubnicovej železničnej trate vedúcej z Tisovca do Brezna.

Od viaduktu je to len kúsok k ústiu Čertovej rokliny. Práve týmto priesmykom unikal tisovský zbojník so svojou družinou pred pánskymi žandármi. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni sa dostanete k ústiu potoka. Priamo v Čertovej jaskyni sa kedysi skrývala zbojnícka družina Jakuba Surovca. Je dlhá 297 metrov a vysoká 30 metrov. Výstup roklinou vedie priamo korytom potoka a preto oceníte vhodnú nepremokavú obuv. Pri prekonávaní šmykľavých rebríkov treba zvýšiť opatrnosť. Po prekonaní tiesňavy sa trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialenosť v km: 6
 • Trvanie v hod: 3
 • Výškové metre: 230
 • Štart trasy: Jasenie

Obec Jasenie je podhorskou obcou Nízkych Tatier, ktorá je tiež vstupnou bránou na hrebeňovku Nízkych Tatier dlhá 90 km. Jasenie má ale i menej známe no významné doliny bohatí na minerálne vody i nerasty, sem vedie i jedna z našich ľahkých turistických trás.

Ľahká túra začína v podhorskej obci Jasenie v časti Predsuchá pri horárni. Tu sa vieme napojiť na modrú turistickú trasu, ktorá vedie až na hrebeň Nízkych Tatier.

Nás však bude zaujímať krása Jasenianskej doliny a zastávka pri Kyslej – minerálny prameň, ku ktorému je to hodina pešej túry so stúpaním 230 m. Po krátkom osviežení môžeme ďalej pokračovať po modrej až ku rázcestiu Bauková. Tu sa nachádza hať, ktorá je súčasťou technickej pamiatky Jasenská kaskáda. Má takmer sto rokov a stále funguje. Jasenská kaskáda patrí medzi najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie technické pamiatky Slovenska.

Na potoku Jasenica nad obcou Predajná je sústava historických vodných diel, ktoré sú ale súčasťou zložitého komplexu hatí, zberných kanálov, vodojemov, nádrží a elektrární začínajúceho hlboko v dolinách Nízkych Tatier, kde hrádze zbierajú vody horských  riav od roku 1903 pre úspešné železiarne v Podbrezovej. Tvrdí sa, že práve tu sa vyrábali najkvalitnejšie koľajnice v Európe. Hrončiansky komplex bol už v 18. storočí najvýznamnejším strediskom na výrobu železa v celom Rakúskom-Uhorsku. No rozmach znamenal aj to, že energia z dreva a vodných tokov už nestačila. Prichádza čas elektriny.

Najviac pozornosti púta je akumulačný vodojem Rígeľ v nadmorskej výške skoro 730 metrov nad morom, asi dvesto metrov nad elektrárňou Jasenie. Kto sa pozorne zahľadí, uvidí ju aj z hlavného ťahu medzi Banskou Bystricou a Breznom. Vodu sem privádzajú z dolín dlhé podzemné banské tunely. Ten od hate Bauková meria 8 kilometrov a má priemer 1000 milimetrov. Kľukatí sa úbočím nad dolinou. Aj tu sústava menších žľabov vedie do podzemia ďalšiu vodu z okolitých potokov. Ak je kanál preplnený, voda nimi zase vyteká. Vzhľadom na to, že na potoku Jasenica nižšie fungovali aj štyri mlyny a píla, v roku 1938 železiarne vybudovali pod elektrárňou vyrovnávaciu nádrž s objemom asi 10-tisíc kubických metrov. Zdroj:ciernediery.sk

Tu sa naša trasa končí a pre menej zdatných turistov odporúčame návrat do obce Jasenie. Avšak tým zdatnejším s dobrou turistickou výbavou jednoznačne odporúčame pokračovanie na chatu s útulňou Ďurková, na hrebeň Nízkych Tatier, smer Chabenec, alebo okruh cez Zámotského hoľu.

ZDROJ: Horehronie.sk

Cykloturistika

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialenosť v km: 12
 • Výškové metre : 420
 • Trasy z : Tále
 • Varianty trasy: Nie
 • STIAHNUŤ GPX

Lesná cestička z rekreačnej oblasti Tále vás prevedie rozprávkovým krajom pravých Nízkotatranských lesov priamo k obľúbému jazeru Krpáčovo, kde sa môžete osviežiť a svoje sily aj e-bike dobiť v hoteli Polianka nad jazerom. Pre vášnivých vodákov určite odporúčame započičanie paddleboardu v hoteli a osviežujúci relax na jazere! Po odpočinku vás čaká návrat popri prameni Sama Chalupku cez najväčšiu archeologickú lokalitu Horehronia „Hrádok“ – chránená kultúrna pamiatka z mladšej a neskoršej doby bronzovej. Až prejdete okolo prvého majstrovského golfového areálu Tále.

Trasa sa začína v rekreačnej oblasti (hotel Stupka), odkiaľ miernym stúpaním po asfaltovej ceste odbočíme k hotelu Golf. tu sa napojíme na zelenú cyklotrasu 5552, ktorá sa prelína s turistickým chodníkom ,,Partizánska cesta“ a vedie nespevneným chodníkom so štrkovým povrchom 3,7 km k hotelu Polianka, nad jazero Krpáčovo (pozor od jazera sa musíme naspäť vrátiť k na rázcestie k hotelu Polianka).

Ďalej vedie trasa od hotela Polianka vľavo po žltej cyklotrase 8554 so štrkovým povrchom s miernym klesaním. Po 800 metroch sa dostávame na rázcetie, kde môžeme odbočiť ku prameňu Sama Chalupku, ochutnať vodu a vrátiť sa späť na cyklotrasu. Ďalej pokračujeme dolinou hnusné po žltej 8554 k rázcestiu Hrádok.

Tu odbočíme vľavo a napojíme sa na zelenú cyklotrasu 5552. Pokračujeme 4 km  prejdeme cez Ski centrum Tále až prídeme na hlavnú cestu ku Tálskej kúrii, kde odbočíme vľavo a po hlavej ceste pokračujeme smerom na Chopok juh 1,2 a pri označenej križovatke odbočíme vľavo na hotel Stupka. Prípadne od Tálskej kúrii porakčujeme len 500 m po hlavnej ceste a na označej kriižovatke odbočíme vľavo na Ski & Golf resort Tále, kde po asfaltovej ceste pokračujeme 700 m a odbočíme vpravo, napojením sa na panelovú cestu pomedzi chatky až k vodnej nádrži Tále.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Stredná
 • Vzdialenosť v km: 24
 • Výškové metre : 720
 • Trasy z : Tále
 • Varianty trasy: Nie
 • STIAHNUŤ GPX

Jedna z najkrajších a vyhliadkových trás vedie odľahlými lesmi popod hrebene najvyšších končiarov Nízkych Tatier, preto odporúčame túto trasu pre nebojácnych cyklistov a väčšie skupiny. Trasa vedie na čarovné miesto Hviezda vo výške 1000 m n.m. odkiaľ je za jasného počasia výhľad na celé Horehronské podolie až ďaleké vrchy Slovenského rudohoria, tento pohľad vás iste chytí za srdce.

Trasa sa začína napojením sa začína napojením sa na hlavnú cestu 584 smer Bystrá a hneď po 1 km odbočíme vľavo pod cestu popri Penzióne Tále napojením sa na žltú cyklotrasu 8598, ktorá vedie 12 km lesnou cestou s miernym stúpaním, po 6 km sa dostávame do najvyššieho vyhliadkového bodu Hviezda 1030 m n.m., odkiaľ už len klesáme Mlynnou dolinou, ktorá je v závere asfaltového povrchu až prichádzame ku chatám, kde sa držíme stále vpravo až prídeme ku penziónu Mýtnik na križovatku s hlavnou 72, kde odbočíme vpravo smer Mýto pod Ďumbierom a po 100 m odbočíme vľavo smer Brezno pokračovaním žltou cyklotrasou 8598 a stúpaním po hlavnej ceste prichádzame po 2 km do sedla Vagnár.
Tu odbočíme vpravo napojením sa na modrú cyklotrasu 2554 po nespevnenej ceste lúkami, čiastočne so štrkovým povrchom pokračujeme po Vvsielač Skalka, ktorý sa týči nad Breznom. (Pri ovčiarskom salaši pod Vysielačom si môžeme cestu skrátiť odbočením vpravo popod lesík a lanovku k Dedečkovej chate). Odporúčame však dupnúť do pedálov až k Vysielaču, odkiaľ sú úchvatné výhľady na mesto Brezno a Slovenské rudohorie, s ideálnym miestom na odpočinok pod holým nebom s ohniskom a následne môžeme pokračovať po hrebeni lúčnou cestou a po 500 m odbočíme vpravo dole ku Dedečkovej chate s možnosťou občerstviť sa.
Následne sa budeme musieť vrátiť 300 m hore na hrebeň lúky, odkiaľ budeme pokračovať klesaním dole po modrej cyklotrase 2554 do sedla Lazná, tu odbočíme vpravo a pokračujeme po modrej 2554 do sedla Suchá dolina, kde odbočíme vpravo a stále pokračujeme po modrej 2544, ktorá začne stúpať a na 500 m prudko klesať nespevneným horským chodníkom ku Bystrianskej jaskyni.
Od jaskyni zídeme ku hlavnej 72, kde odbočíme vpravo až prídeme ku kruhovému objazdu, tu použijeme druhý výjazd smer Tále a po hlavnej ceste 584 pokračujeme 3,2 km až na odbočku k hotelu.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Stredná
 • Vzdialenosť v km: 16
 • Výškové metre : 560
 • Trasy z : Tále
 • Varianty trasy: Áno
 • STIAHNUŤ GPX

Trasa vedie z hotelu Stupka smerom dolu k hlavnej ceste, kde na križovatke odbočíme vľavo a pokračujeme po hlavnej ceste 584 s novým asfaltovým povrchom Bystrianskou dolinou do strediska Jasná Nízke Tatry Juh, označenej žltou 8598.

Tá nás po 5,2 km privedie na križovatku do Krupovej, ak odbočíme vľavo v Krupovej na pokladni, či infocentre si môžeme uzamknúť a nabiť ebike a pokračovať na Chopok kabínou. Cyklotrasa je v roku 2017 pre terénne úpravy neudržiavaná a dostupná len na vlastnú zodpovednosť.
Ak sa rozhodneme pokračovať po hlavnej ceste, prichádzame po 2,3 km k hosrkému hotelu Srdiečko, kde sa môžeme občerstviť prípadne zrelaxovať vo vonkajšom wellnesse v kúpeli s kaďami.
Naspäť sa zvezieme po tej istej trase.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ľahká
 • Vzdialeniosť v km: 13
 • Výškové metre : 420
 • Trasy z : Brezno
 • Varianty trasy: Áno
 • STIAHNUŤ GPX

Malý okruh severnou stranou Brezna vás príjemne ochladí dolinou Drakšiar a očarí výstupom na zelené pláne plné oviec, ktoré vás budú sprevádzať až k Vysielaču Skalka, týčiacom sa na samotnom vrchole. Tu sa vám ukážu výhľady na celé Horehronské podolie a štíty Nízkych Tatier od Kráľovej hole cez Ďumbier až na ich západnú stranu. Niekoľko metrov pod vrcholom vás bude čakať zaslúžena odmena v čarovnej horskej turistickej Dedečkovej chate. V blízkosti sa nachádza i prírodná rezervácia Breznianska skalka, významná lokalita najvyššie položeného duba zimného s krásnymi výhľadmi na kráľovské mesto Brezno.  Trasa sa prelína s turistickou cestou Po studničkách pána Libiča, napiť sa môžete pri viacerých studničkách.

 Z Brezna trasa smeruje severne okolo prírodnej rezervácie Breznianska skalka. Napojíme sa na ňu priamo z mesta cestou 66 v smere na Červenú Skalu, 300 m od námestia odbočíme vľavo prudkým stúpaním po asfaltovej ceste popri Evanjelickom kostole (zelená turistická trasa, žltá cyklotrasa č. 8598). Trasa pokračuje dlhým stúpaním mierne vpravo, po ľavej ruke budeme mať historický starý mestský cintorín, prejdeme popri vodojeme (odkiaľ sa ukazuje prvý výhľad na celé Brezno).

Ďalej pokračujeme dolinou Drakšiar rovno asfaltovou cestou, ktorá postupne prejde na štrkovú cestu, pozor na začiatku dolinu budeme obchádzať rampu. Štrkovou cestou pokračujeme miernym stúpaním súvisle so zelenou turistickou trasou až cesta vyústi na pasienky v sedle Diel s výhľadom na Nízke Tatry.

Sedlo je na rázcestí označené navigačným stĺpikom, pokračujeme  vľavo hore po modrej cyklotrase č. 2554 smerom k Vysielaču. Tesne pod Vysielačom máme možnosť pri salašníckej kolibke odbočiť vpravo po zelenej turistickej trase popod lesík k Dedečkovej chate s možnosťou občerstviť sa.

Následne sa obe varianty stretnú na horizonte a pokračujú po modrej cyklotrase 2554 do doliny Lazná, trasa vedie lúkou a následne lesíkom vľavo, kde je potrebné zvýšiť opatrnosť pri prudkom klesaní. Prejdeme k rázcestiu Lazná, označenom navigačným stĺpkom a vľavo sa napojíme sa na žltú cyklotrasu č. 8602. Dolinou pokračujeme štrkovou cestou až prejdeme popri poľnohospodárskom družstve na rázcestie nad nemocnicou, kde po asfaltovej ceste pokračujeme vľavo ponad nemocnicu ku Kauflandu. Tu sa len spustíme na hlavnú cestu a na svetelnej križovatke odbočíme vľavo smerom na centrum.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Stredná
 • Vzdialeniosť v km: 32
 • Výškové metre : 800
 • Trasy z : Brezno
 • Varianty trasy: Nie
 • STIAHNUŤ GPX

Malý okruh juhovýchodnými pasienkami cez hrebene Koreňová, Kabátová a popri prírodnej rezervácii Rohoznianska jelšina vás po dobrom výšľape zoberú na malý kúsok raja na zemi medzi samoty, kde môžete v tichu rozjímať nad krásami Balockých vrchov a hrebeňami Nízkych Tatier. Nadýchať sa vône lesov a na druhej strane doliny priučiť sa i čo to hospodáriť prechodom cez lazy nad miestnou časťou Rohozná, Valachová a Kozlovo.

 Z námestia Brezna vedie trasa po hlavnej ceste 66 v smere Červená skala. Po 3,8 km prichádzame do časti Bujakovo, kde hneď na začiatku odbočíme vpravo po novom moste k Harmaneckým papierňam. Tu pokračujeme modrou cyklotrasou 2570 po asfaltovej ceste pomedzi domy o 800 m odbočíme nad cintorínom prudko vľavo popod chatovú rekreačnú oblasť k rázcestiu Kozlovo, kde pokračujeme lazovitým osídlením  modrou cyklotrasou 2570 so štrkovým povrchom  k rázcestiu Valachovo pri železničnom priecestí. Pokračujeme rovno cez priecestie žltou cyklotrasou 8594, ktorá ústí na hlavnú cestu 530, kde pokračujeme vľavo smerom na Tisovec (po pravej ruke odpočívadlo pamätník SNP s výhľadom na Nízke Tatry).

Pokračujeme hlavnou cestou 530 do časti Rohozná, 200 m pred železničným priecestím zídeme z hlavnej cesty vpravo a pokračujeme žltou cyklotrasou 8594 s asfaltovým povrchom k rázcestiu Rohozná – Rosička. Tu odbočíme vpravo na zelenú 5573 smerom na Kabátovú po nespevnenej ceste miernym dlhým stúpaním popri koryte Breznianskeho potoka 5 km.

Prichádzame k rázcestiu Kabátová (909 m n.m.), kde odbočíme vpravo a pokračujeme klesaním po zelenej  5571 poľnou cestou pomedzi pasienky s chatkami s výhľadom na Nízke Tatry 3,8 km až po rázcestie Čierny Balog – Ungrovo (773 m n.m.). Pozor tu pokračujeme vpravo po zelenej 5571 prudkým klesaním po štrkovej ceste takmer 2 km a prichádzame k hlavnej ceste k rázcestiu Vrchdolinka, kde odbočíme vpravo a pokračujeme na Brezno hlavnou cestou 529.

Variant trasy

Ak máme dostatok síl môžeme sa z rázcestie Vrchdolinka pokračovať horizontom cez Lúčky, je tu prechod z hlavnej cesty na druhú stranu po poľnej cyklotrase modrá 2569, ktorá sa napojí na hlavnú cestu pri sídlisku Mazorník v Brezne. (+7 km)Ak máme dostatok síl môžeme sa z rázcestie Vrchdolinka pokračovať horizontom cez Lúčky, je tu prechod z hlavnej cesty na druhú stranu po poľnej cyklotrase modrá 2569, ktorá sa napojí na hlavnú cestu pri sídlisku Mazorník v Brezne. (+7 km)

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ťažká
 • Vzdialeniosť v km: 24
 • Výškové metre : 1050
 • Trasy z : Šumiac
 • Varianty trasy: Nie
 • STIAHNUŤ GPX

Na najvyšší cyklobod na Slovensku – Kráľovu hoľu
Cyklistika na najvyšší cyklisticky prístupný bod na Slovensku i v strednej Európe je náročným cyklistickým zážitkom, odmenou však budú jedinečné výhľady, ktoré neoľutujete. Majestátna Kráľova hoľa je nazývaná i matkou štyroch riek, kvôli štyrom riekam, ktoré pod jej majestátom pramenia. Sú to Hornád, Hnilec, Čierny Váh a Hron. Táto hora je opradená mnohými legendami a ospievaná v piesňach. Bola kedysi obľúbeným poľovným revírom Mateja Korvína a preto dodnes nesie prívlastok kráľova. Od roku 1960 na jej vrchole stojí vysielač a práve vďaka nemu tu bola vybudovaná i cesta, ktorá je dnes lákadlom vysokohorských cyklistov.

Trasa začína na Šumiaci (887 m.n.m.) odkiaľ vedie zelená cyklotrasa č. 5576 náročnejším stúpaním štrkovou cestou na Predné Sedlo. Prechádzať budete aj popri peknej prírodnej Krížovej ceste na Úboči, ktorá bude po vašej ľavej strane. Prvé čarovné výhľady na Horehronské podolie sa naskytnú už po 3,8 km na Skaličke, ktorá je obľúbenou zastávkou pre dobrú spomienkovú fotografiu. Nachádza sa tu i altánok, kde si môžete posedieť, či ukryť sa v nečase. Po ďalšom kilometri sa dostanete na rázcestie Havrania, kde sa napojíte na žltú cyklotrasu č. 8591, ktorou stúpate až na Predné sedlo. Tam na vás bude čakať lokálne pivo a občerstvenie na Horskej chate pod Kráľovou hoľou. Po krátkej prestávke vás čaká 5,3 km stúpanie po asfaltovej ceste priamo do výšin Kráľovej hole ( 1946 m.n.m.). Naspäť do Šumiaca sa dostanete po tej istej cyklotrase. Cestou dole je potrebné byť pozorný, najmä v dolnej časti na štrkovom povrchu.

Kráľova hoľa je charakteristická silným nárazovým vetrom, preto nepodceňte teplé oblečenie, ktoré vás ochráni počas dlhého zjazdu. Správajte sa pri návšteve Kráľovej hole na bicykli v súlade s návštevným poriadkom Národného parku Nízke Tatry. Nepohybujte sa mimo značenej cyklotrasy a nevychádzajte s bicyklom na hrebeň za značku zákazu, ktorá je umiestnená na konci asfaltu pri vysielači.
Ak si kondične netrúfate zdolať náročný vrchol Kráľovej hole na klasickom bicykli, môžete vyskúšať jazdu e-bikom. Požičovňa sa nachádza priamo v obci Šumiac alebo v ďalších požičovniach v našom regióne.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Stredná
 • Vzdialeniosť v km: 20
 • Výškové metre : 620
 • Trasy z : Brezno
 • Varianty trasy: Nie
 • STIAHNUŤ GPX

Ideálny výlet na elektrobicykli v horúcom počasí, príjemne ochladenie vás čaká dolinou Drakšiar, ktorá vás privedie na široké pláne s výhľadom na hrebene Nízkych Tatier, odkiaľ sa pohodlne zveziete chladnými dolinami Vagnár a Ježová bohatými na výskyt hríbov.

V prípade že zvolíte túto trasu v opačnom smere, odporúčame pokračovať zo sedla Diel na Skalku a Dedečkovu chatu.

Trasa vedie z námestia mesta Brezna po žltej cyklotrase 8598 popri starom mestskom cintoríne dolinou Drakšiar do sedla Diel. Trasa je štrkového povrchu s miernym stúpaním a v sedle Diel prechádza na poľnú cestu, tu odbočíme vpravo pokračujeme po žltej 8598, ktorá ide súvisle s modrou 2554, s miernym klesaním prejdeme lúkami do sedla Vagnár, kde na rázcestí Pohansko odbočíme vpravo modrou 2554 a po hlavnej ceste klesáme do polovice doliny Vagnár asi 2 km.

Na rovinke za autobusovou zastávkou pri odpočívadle odbočíme vľavo pod hlavnú cestu a napojíme sa na vedľajšiu spevnenú cestu dolinou, ktorá vedie k miestnej chatovej oblasti. Stále pokračujeme po modrej cyklotrase 2554 až prejdeme do doliny Ježová, ktorá ústí pri hlavnej ceste oproti čerpacej stanice v miestnej časti Bujakovo. Tu sa napojiíme na hlavnú cestu, odbočíme vpravo a pokračujeme smerom do mesta Brezno, s možnosťou občerstvenia sa v Zadných Halnách v Motor Stope s príjemným posedím.

ZDROJ: Horehronie.sk

 •  Náročnosť: Ťažká
 • Vzdialeniosť v km: 59
 • Výškové metre : 1160
 • Trasy z : Brezno
 • Varianty trasy: Áno
 • Gpx na stiahnutie: Nie
Trasa vedie z námestia Brezna modrou značkou 2569 po hlavnej ceste v smere Čierny Balog – Hriňová, miernym stúpaním prídeme na vrchol miestnej časti Vrchodolinka, tu pokračujeme ďalej po hlavnej ceste miernym klesaním, kde po pravej ruke uvidíme začiatok obce Čierny Balog, prejdeme rovinkou po pravej ruke minieme odbočku na lyžiarske stredisko a na najblišej odbočke pôjdeme vľavo do centra obc

e Čierny Balog po modrej 2569. Opäť pokračujeme stále rovno po asfaltovej ceste smerom na miestnu časť Doobroč, kde na druhej križovatke za kostolom odbočíme vpravo a pokračujeme modrou 2569 do doliny Páleničné asfaltovou cestou takmer na vrchol doliny, ktorá ústí v mieste zvanom Kysuca – Uhliarka.

Tu pokračujeme vpravo po modrej 2569 lúkami so pravidelným klesaním a stúpaním cez Sedmák (1009 m n.m.) až po hlavnú cestu. Na križovatke odbočíme vľavo dole smerom na Hriňovú. Hlavnou cestou klesáme po prvú križovatku, kde odbočíme vpravo do obce Sihla, v centre dediny si dobijeme baterky aj telá v Pohostinstve.

Po dobití (1-2 hod.) sa trochu vrátime hlavnou cestou, vyšlapeme na križovatku, kde odbočíme vľavo smerom do Brezna a miernym stúpaním po hlavnej ceste pokračujeme 2,8 km k sedlu Tltý Javor. Tu odbočíme vľavo a napojíme sa na modrú cyklotrasu 2569, ktorá nás lesom a lúkami prevedie cez Obrubovanec (1020 m n.m.), na Zákľuky (1012 m n.m.), a stále pokračujeme modrou 2569 k rázcestiu Danková, tu máme možnosť pokračovať dole dolinou modoru 2569 do Čierneho Balogu, následne sa napojiť na zelenú 5571 a stále rovno po ceste dedinou prejsť k hlavnej ceste, kde na križovatke odbočíme vľavo smerom do Brezna a vraciame sa opäť cez Vrchdolinku.

Druhá možnosť je v Dankovej odbočiť vľavo a po žltej 8584 sa napojiť o dolinu ďalej pri tajchu Hronček na červenú trasu 013 a Kamenistou dolinou pokračovať do obce Hronec. V bode Sv. Ján môžeme odbočiť vpravo a prejsť zelenou trasou 5571 do Čierneho Balogu na Nový Krám a opäť sa napojiť na hlavnú cestu v smere do Brezna.
Iná možnosť je pokračovať vľavo po zelenej 5571 do dediny Hronec až k námestiu, ďalej po hlavne ceste pokračovať k železničnému priecestiu a následne odbočiť vpravo do mierne strmého kopčeka prejsť do obce Valaská, stále pokračujeme rovno tiahlou zákrutou klesáme o žel. priecestiu, prejdeme cez most, odbočíme vpravo po hlavnej ceste do Brezna.
Pre extra náročných cyklistov zvolíme v časti za Hrončokom v bode Endreska odbočku vľavo na zelenú trasu 5551 smer Štomp a šlapeme o dolinu ďalej. Po dosiahnutí vrcholu Na Štompe, zvolimé odbočku vpravo po modrej 2572 prídeme k bodu Štomp lúka. Tu môžeme obočiť vpravo a po žltej 8637 prejsť cez alebo popod Hájny grúň do obce Hronec.
Ak odbočíme vľavo pokračujeme modrou 2572 a prejdeme o dolinu ďalej do obce Osrblie. Hneď v úvode si môžeme pochutnať na domácom pive v hoteli Zerrenpach pri biatlonovom areáli.

Variant trasy

V Dankovej je možné odbočiť vľavo a po žltej 8584 sa napojiť o dolinu ďalej pri tajchu Hronček na červenú trasu 013 a Kamenistou dolinou pokračovať do obce Hronec. V bode Sv. Ján môžeme odbočiť vpravo a prejsť zelenou trasou 5571 do Čierneho Balogu na Nový Krám a opäť sa napojiť na hlavnú cestu v smere do Brezna.
Iná možnosť je pokračovať vľavo po zelenej 5571 do dediny Hronec až k námestiu, ďalej po hlavne ceste pokračovať k železničnému priecestiu a následne odbočiť vpravo do mierne strmého kopčeka prejsť do obce Valaská, stále pokračujeme rovno tiahlou zákrutou klesáme o žel. priecestiu, prejdeme cez most, odbočíme vpravo po hlavnej ceste do Brezna.

Pre extra náročných cyklistov zvolíme v časti za Hrončokom v bode Endreska odbočku vľavo na zelenú trasu 5551 smer Štomp a šlapeme o dolinu ďalej. Po dosiahnutí vrcholu Na Štompe, zvolimé odbočku vpravo po modrej 2572 prídeme k bodu Štomp lúka. 
Tu môžeme obočiť vpravo a po žltej 8637 prejsť cez alebo popod Hájny grúň do obce Hronec.

Ak odbočíme vľavo pokračujeme modrou 2572 a prejdeme o dolinu ďalej do obce Osrblie. Hneď v úvode si môžeme pochutnať na domácom pive v hoteli Zerrenpach pri biatlonovom areáli.

ZDROJ: Horehronie.sk

 • Náročnosť: Ťažká
 • Vzdialeniosť v km: 51
 • Výškové metre : 1510
 • Trasy z : Brezno
 • Varianty trasy: Áno
 • STIAHNUŤ GPX

Cyklotrasa začína v Brezne odkiaľ po hlavnej ceste vychádzame po hlavnej 66 smer Banská Bystrica, cez obec Valaská, Podbrezová do časti Lopej, kde uvidíme po pravej ruke Motorest Route66 a hneď na  križovatke za ním, na rázcestí Lopej-pekáreň, odbočíme vľavo na vedľajšiu cestu, pokračujeme cez železničné priecestie po žltej cyklotrase 8597, ktorá ide v prvej tretine súvisle so zelenou turistickou trasou na Predajnianske Čelno priamo cez Kelemenov tunel s možnosťou osvieženia sa pri Predajnianskych vodopádoch.

Ďalej pokračujeme miernym stúpaním na rázcestie sedlo pod Kolbou, kde pokračujeme vľavo stále po žltej cyklotrase 8597 k rázcestiu Žliabky, ďalej pokračujem vpravo po žltej ku horskej chate pod Hrbom (otvorenej sporadicky, ale v prípade záujmu po dohode s chatármi odporúčame bicykle zamknúť a pešo pokračovať na Hrb (1255 m n.m.) – geografický stred Slovenska.

Ďalej trasa pokračuje po zelenej cyklotrase č. 5551 miernym klesaním k rázcestiu pri horárni a Vysokej peci Tri Vody.*

Z rázcestia Tri Vody pokračujeme zelenou cyklotrasou 5551 k rázcestiu na Štompe (označovanom aj na Štrompe). Tu odbočíme na modrú 2572 pokračujeme k rázcestiu Na Štopme – lúka.

Tu sa napojíme na žltú 8637 miernym klesaním lesnou cestou a smerujeme brezovým hájom k vyhliadke Hájny grúň, a pozor prudším klesaním prejdeme do obce Hronec po modrej 2573 k rázcestiu Hronec námestie (miernejšie klesanie je modrou 2573 k rázcestiu Hronec Pod Hlobišovom), obe možnosti sa stretnú v Hronci na námestí.

Ďalej už pokračujeme po hlavnej ceste smerom do Valaskej 1 km, pozor po dlhej rovinke odbočíme vpravo a prudkým stúpaním pokračujeme cez Valaskú, popri kostole prejdeme cez žel. priecestie a mostom cez rieku Hron a na križovatke odbočíme vpravo na hlavnú 66 smer Brezno centrum.

Variant trasy

*Z rázcestia Tri Vody môžeme po žltej cyklotrase 8585 asfaltovou cestou priamo do obce Osrblie, a ďalej pokračovať po hlavnej ceste cez Hronec a Valaskú až do Brezna.

ZDROJ: Horehronie.sk

Tipy na výlety

Aj Horehronie skrýva podzemné krásy a tajomstvá. Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne, ako aj priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu.

Jaskyňa bola vytvorená tektonicko-eróznou činnosťou a modelovaná podzemným tokom, ktorý momentálne preteká jaskynnými priestormi v hĺbke 15 až 20 m pod úrovňou prehliadkovej trasy. Počas prehliadky môžete vidieť tri priepasti s hĺbkou okolo 20m a jaskyňa je zaujímavá rôznorodosťou priestorov na prehliadkovom okruhu.

Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia (26 schodov). Jaskyňa je prístupná aj pre imobilných návštevníkov. Prehliadka trvá 45 min. Teplota v jaskyni je od 5,7 do 6,7°C. 

Poloha

Nachádza sa v ponornej zóne Bystriansko-valaštianskeho krasu v Bystrianskom podhorí Horehronského podolia, na južnom okraji obce Bystrá neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier. Vchod do jaskyne na úpätí severozápadného svahu Chodorového vrchu je v nadmorskej výške 565 m.

Prístup k jaskyni

Jaskyňa sa nachádza na južnom okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Vchod do jaskyne je od parkoviska vzdialený asi 120 m s minimálnym prevýšením.

ZDROJ: Horehronie.sk

Zážitková jazda unikátnymi cyklodrezinami z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až na Šánske a do Čierneho Balogu. Trasa vedie po železničnej trati lesnej úzkokoľajky Čiernohronskej železničky cez krasové územie popri meandroch Hrončianskej doliny s možnosťou prestupu na vláčik Čiernohronskej železničky počas hlavnej letnej sezóny alebo piknikom v čarovnej prírode na zastávke Šánske s prístreškom. Mimo letných prázdniny je trať a jazda na cyklodrezinách prístupná z Hronca až do Čierneho Balogu (10 km) alebo z Čierneho Balogu do miestnej časti Dobroč (2 km) s rozhľadňou Pustý vrch. 

Úzkokoľajná Horehronská cyklodrezina je určená pre rozchod koľají 760 mm. Kapacita je stanovená optimálne pre 3 dospelé osoby a 1 dieťa do 150 cm. V čele na šlapacích strojoch musia sedieť 2 dospelé osoby, z nich aspoň jedna osoba musí byť plnoletá. V zadnej časti sa nachádza sedadlo určené na prevoz 1 osoby a v prednej časti 1 sedačka určená na prevoz 1 dieťaťa. Sedačky sú vybavené bezpečnostnými pásmi.

ZDROJ: Horehronie.sk

Vyhliadková veža Horné Lazy  je druhou najvyššou vyhliadkovou vežou na Slovensku. Po prekonaní 192 schodov sa dostanete do výšky 39,6 metra, pričom vás očaria krásne panoramatické výhľady na celé Nízke Tatry od Kráľovej holi až po Banskú Bystricu, kráľovské mesto Brezno, Horehronské podolie, či Veporské vrchy.

K vyhliadkovej veži sa dostanete hneď z niekoľkých smerov. Z mesta Brezno, z lokality Banisko, kde turisti nájdu aj novú oboru s danielmi škvrnitými, vedú k veži dve trasy. Pre turistov prichádzajúcich na autách odporúčame zaparkovať na bezplatných parkoviskách – pri obchodnom centre S1, pri Hypermarkete Tesco, prípadne pri Kauflaunde.

Vychádzkou s výhľadmi na okolitú prírodu sa k vyhliadkovej veži z lokality Banisko turisti dostanú po približne 4 kilometroch za 60 až 90 minút, v závislosti od zvoleného tempa. K vyhliadkovej veži vedú turistické chodníky aj z obcí Valaská, Bystrá či Mýto pod Ďumbierom z časti Pohanské.

K vyhliadkovej veži vedie náučný interaktívny chodník, na ktorom turisti nájdu okrem zaujímavých informácií o prírode z danej lokality, aj drevené sochy zvierat žijúcich v lesoch na Horných Lazoch. Hlasy lesa si turisti môžu vypočuť o čo si lepšie aj vďaka obrovskému drevenému megafónu.

Jedinečné výhľady z druhej najvyššej vyhliadkovej veže, si turisti môžu užiť ešte detailnejšie vďaka ďalekohľadu, ktorý je na vrchole veže umiestnený. Výstup na vyhliadkovú vežu je bezplatný.

ZDROJ: Horehronie.sk

Čiernohronská lesná železnica (ČHŽ) patrí na Slovensku medzi úzkorozchodné lesné železnice, ktorej základný kameň bol postavený v roku 1908. Pôvodne slúžila na zvoz dreva z dolín v povodí Čierneho Hrona. Príčinou motorizácie a zdokonaľovaním automobilov mala byť v roku 1985 rozhodnutím vlády Slovenskej republiky zlikvidovaná, čo však nedovolili dobrovoľníci, ktorým sa vďaka odvahe a vytrvalej práci podarilo ČHŽ premeniť na národnú kultúrnu pamiatku, ktorá patrí medzi obľúbené turistické atrakcie regiónu Horehronie.

ČHŽ dnes premáva z centrálnej staničky z obce Čierny Balog na tri smery – Vydrovo, Dobroč a Šánske denne, počas letnej turistickej sezóny od 2. 5. do 30. 9. Vozový park pozostáva z niekoľkých parných a motorových lokomotív a súpravy historických vyhliadkových vagónov, ktoré návštevníci ocenia najmä v letné horúce dni. Pokiaľ máte záujem o mimoriadne jazdy, je možné si ich objednať i vopred.

Pokiaľ sa vyberiete do obce Čierny Balog nezabudnite navštíviť lesnícke múzeum v prírode vo Vydrovskej doline, majestátny Dobročský prales alebo rozhľadňu na Pustom vrchu. V zimných mesiacoch si môžete vychutnať lyžovačku v SKI Čierny Balog na Urbanovom vrchu alebo atmosféru fašiangového festivalu „Už sa fašiang kráti“.

ZDROJ: Horehronie.sk

Na návrší posledného výbežku Nízkych Tatier sa rozprestiera národná kultúrna pamiatka Hrad Ľupča, ktorý stráži obec Slovenská Ľupča a jej okolie už od 13. storočia.

Hrad Ľupča dynamicky mení od 13. storočia po súčasnosť svojich majiteľov. Z rodu Arpádovcov sa dostáva do uhorských šľachtických rúk Matúša Čáka Trenčianskeho, neskôr rytiera Donča. V 15. storočí celým niekdajším Uhorskom prechádza silné zemetrasenie, ktoré poznačuje i hrad „Lipche“. Nepokoje 16. storočia, ktoré boli sprevádzané vládou Dóczyovcov, striedalo 17. storočie a mnohé násilné stavovské povstania. V 18. storočí sa hrad Ľupča premenil na väzenie, ktoré riadili nemeckí kasteláni a v 19. storočí pri ňom pribudli novovybudované kaštiele. V priebehu 20. storočia sa stáva hospodárskou budovou a je poznačený rokmi druhej svetovej vojny. V roku 2002 hrad preberá nový vlastník Železiareň Podbrezová a. s. a začína sa jeho rozsiahla rekonštrukcia.

Pokiaľ sa rozhodnete hrad Ľupča navštíviť, od septembra do júla tak môžete urobiť len počas pracovných dní na základe telefonickej alebo emailovej objednávky. Minimálny počet návštevníkov tvoria štyri osoby.

ZDROJ: Horehronie.sk

Jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa situovaná v centre hrebeňa Nízkych Tatier stará 6000 rokov dostala svoje pomenovanie po tom, čo v nej speleológovia našli státisíce netopierich kostičiek. Chcete vidieť toto najväčšie pohrebisko netopierov aj vy? Vydajte sa preskúmať Jaskyňu mŕtvych netopierov!

Jaskyňa je situovaná pod najväčším vrchom Nízkych Tatier Ďumbierom, a dostaň sa k nej pohodlne môžete z chaty Trangoška, kde je možné zaparkovať si vaše auto. Ak ste si svoju návštevu vopred telefonicky objednali a ste njamä teplo a vhodne odetí a obutí, pokračovať môžete dva kilometre pešo turistickým chodníkom, ktorý vás priamo dovedie k malej chalúpke, ktorá je vstupnou bránou skrývajúcou tajuplné prírodné krásy jaskyne.

Jaskyňa ponúka niekoľko sprístupnených prehliadkových trás určených pre rôzne cieľové skupiny, avšak tou najnavštevovanejšou, vhodnou najmä pre rodiny s deťmi je exkurzia A. Táto trasa je dlhá jeden kilometer, doba jej trvania je približne hodina a pol a nájdete na nej skalné chodníky s lanovým trapézovým istením.
Poďte spojiť zdravú prechádzku lesom s dobrodružstvom jaskyne , ktorá je vraj domovom i tajomného chlpatého Yetiho.

ZDROJ: Horehronie.sk

Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožíva aj v jeho pamätnej izbe plnej strašidelných nástrah a úloh. Okúste chuť magického nápoja, vyriešte všetky úlohy a popasujte sa s nástrahami, ktoré v upírskej izbe na Vás čakajú. Ak ich všetky úspešne a včas vyriešite, pomôžete tým Fonfe oslobodiť zakliateho Jána Lehotského od tohto strašného démona, ktorý ho uvrhol na večný spánok a uniknite z izby skôr ako napadne duch upíra Prdimuchu aj Vás.

Po úspešnom vyriešení sa môžete vydať po náučnom chodníku venovanému jedinému slovenskému upírovi Prdimuchoví,  ktorý vás zavedie okolo obce Horná Lehota.

Od 1. 7. 2022 v prevádzke len v pondelky a štvrtky od 9:00 do 16:00* hod. (*posledný vstup)

Vstup do izby si rezervujte na tel. č. +421 903 513 535 min. 24 hodín vopred!

Minimálny počet účastníkov sú 4 osoby. Vstup detí do izby je odporúčaný od 6 rokov.

V prípade väčšej skupiny alebo v čase nepriaznivého počasia si je možné vstup  zarezervovať mimo prevádzkové dni min. 24 hod. vopred na tel. čísle +421 903 513 535 

Vstupné: dospelá osoba 5 €, dieťa 3 €

Adresa: Horná Lehota č. 186

ZDROJ: Horehronie.sk

Dobročský prales, ktorý nesie symbol tajomnosti, je národná prírodná rezervácia a patrí medzi najstaršie pralesovité rezervácie na Slovensku, kde platí najvyšší 5. stupeň ochranného pásma. Nachádza sa v obvode odštepného závodu Čierny Balog v doline Brôtovo, asi šesť kilometrov za miestnou časťou Dobroč.

V časoch, keď bola táto prírodná rezervácia voľne prístupná, dochádzalo k narušovaniu vzácnej flóry a fauny, ktoré boli prvými dôvodmi diferencovať narastajúci príliv návštevníkov do tohto malého, ekologicky ľahko zraniteľného územia.

Vstup je voľný pre lesnícke a environmentálne orientované odborné výpravy. Pre laickú verejnosť je sprístupnený výlučne s vopred objednaným sprievodcom, ktorý vás povedie lesnými komplexmi až do chránených pásiem, ktoré sú obohatené informačnými panelmi. 

INFORMÁCIE K PREHLIADKE:

Trvanie: 2,5 hodiny

Objednávky vopred min. 24. hod. na tel. č.: +421 901 764 766

Cenník: dospelá osoba 7 € / deti od 3 do 15 rokov 4 €

ZDROJ: Horehronie.sk

Zažite príjemné osvieženie a nezabudnuteľné dobrodružstvo na rieke Hron!
Rieka Hron je po Váhu druhou najväčšou slovenskou riekou. Pramení pod Kráľovou hoľou a po 289 km ústí v Štúrove do Dunaja. Hron je minimálne poznačený ľudskou činnosťou a práve preto je často vyhľadávaný vodákmi. Malé vodné diela sú väčšinou prejazdné a voda preteká svojim pôvodným riečiskom. Splav Hrona je možné absolvovať bez menších problémov po celom toku rieky.

Vodácke výlety po Hrone s dopravou osôb a prípadným stravovaním sú možné už od skorej jari po neskorú jeseň. Je to komplexná služba od materiálneho zabezpečenia (lode, pádla a príslušenstvo), cez dopravu lodí a osôb až po bezpečné parkovanie.

Organizovaný splav Hrona môžete vyskúšať v týchto variantoch:
– jednodenný splav 
– dvojdenný, alebo víkendový splav 
– poobedný splav 
– putovný splav na 2 dni
– putovný splav na 3 dni
– školský výlet
– splav pre detské a mládežnícke tábory
– firemný splav

ZDROJ: Horehronie.sk

Spoznajte zvuky lesa

Nachytajte všetky „HLASY LESA“, v troch jednoduchých krokoch:

1. Stiahnite si do mobilu aplikáciu „Lesní svet“

   Android                    iPhone

2. Prejdite sa chodníkom
3. Nachytajte všetky hlasy lesa (naskenovaním QR kódov priamo v aplikácii)

Okrem hlasov lesa sa môžete zabaviť a naučiť ako vyzerá plod, list a strom v zábavnom TRIPEXESE. Hlasy drevín si môžete vypočuť na „EDUKAČNOM DENDROFÓNE“.
Interaktívny náučný chodník začína pri odbočke do strediska Ski, Golf & Hotel Resort Tále chodníkom sa dostanete až do rekreačnej oblasti na Táľoch pri hoteli Partizán. Náučný interaktívny chodník má dĺžku približne 1km. Chodníkom sa dá prejsť aj v opačnom smere.
Okrem náučných prvkov sa môžete kochať krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu. Z rekreačnej oblasti na Táľoch môžete pokračovať na turistiku alebo cykloturistiku až do rekreačnej oblasti Krpáčovo kde sa môžete počas leta osviežiť pri jazere a v okolitých stravovacích zariadeniach. Trasa od hotela Partizán na Krpáčovo je dlhá približne 3,6 km.

ZDROJ: Horehronie.sk

 

Lesnícky skanzen je živé múzeum v prírode. Na viac ako štvorkilometrovom „Chodníku lesného času“ je v súčasnosti 84 zastávok, ktoré vám mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa. Určite vás však zaujmú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva.

Budovanie lesníckeho skanzenu je názornou odpoveďou na mnoho otázok, ktoré vo vzťahu k najväčšiemu prírodnému bohatstvu našej krajiny verejnosť oprávnene vyslovuje. keďže raz vidieť je viac, ako desať krát počuť, rozhodli sme sa vám priamo v lesných porastoch priblížiť široké súvislosti našej práce.

Veľmi pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoartu. Od r. 2009 sa navyše môžete zo skanzenu vrátiť do centra obce Náučným chodníkom obce Čierny Balog, ktorý začína na konci parkoviska a končí pri Obecnom úrade.

Budovanie skanzenu nie je ukončené. Chceme, aby ste tu každý rok nachádzali niečo nové. Veríme, že sa tak môže stať aj vďaka vašim nápadom a pripomienkam. V každom prípade sa na vašu návštevu naozaj tešíme !

Prístup: autom, autobusom, pešo a Čiernohronskou lesnou železnicou.

ZDROJ: Horehronie.sk

MESTSKÁ VEŽA

Mestská veža patrí k mladším stavbám a dominantám mesta. Slúžila ako zvonica a strážnica. Je v poradí treťou vežou aj jej predchodkyne boli umiestnené v inej časti námestia. Stavali ich z dostupných materiálov, väčšinou z dreva, len na kamennej podmurovke a tak buď podľahli požiarom alebo ich poznačil zub času. Zvyšný stavebný materiál zvykli použiť aj na iný objekt. Základný kameň súčasnej veže položili v roku 1830, v blízkosti miesta, kde kedysi stál prvý kostol v meste.  Obnovou prešla na prelome troch storočí – 19., 20. a 21. storočia.  Dôkaz o položení základného kameňa je viditeľný dodnes. Stačí zdvihnúť zrak a  lepšie sa prizrieť.

SPOMIENKA NA M. R. ŠTEFÁNIKA

Z každého podlažia veže sa Vám naskytne pohľad na monumentálnu sochu M.R.Štefánika. Rozhodnutie  o jej výstavbe sa zrodilo pred sto  rokmi. Myšlienka ozvláštniť promenádu na námestí, kde v nedeľu korzovali množstvo ľudí, vyústila v roku 1923 do rozhodnutia  zástupcov mesta zväčniť v priestore parku, kde v tom čase nestála žiadna socha,  pamiatku práve na osobnosť M. R. Štefánika. Ideálnym dôvodom na odhalenie sa stalo 10. výročie vzniku Československa. Aký pohnutý osud sprevádzal sochu, čo zostalo v pamäti mesta a čo spojilo Brezno s mestom v cudzine, ktoré Štefánik považoval takmer za svoj domov sa dozviete na treťom podlaží. 

ZVONY

Zvolávali Brezňanov k modlitbám, signalizovali nebezpečenstvo, ohlasovali požiare. Oznamovali ohrozenie mesta, samy však boli ohrozované – požiarom aj vojnovými udalosťami, kedy sa z nich stávali kanóny. Smutná udalosť z roku 1779 je dodnes zachovaná v nápise na plášti najväčšieho zvona. Využite možnosť prehliadky trojice zvonov z bezprostrednej blízkosti, dozvedieť sa ich príbeh, spoznať odkaz z minulosti a tiež oceniť prácu tesárskych a zvonolejárskych majstrov. Ocitnete  sa v srdci“ a spoznáte srdce zvonice.

BYT ZVONÁRA

Pozerali sa na svet z výšky a neboli pri tom pyšní, žili v majestátnom priestore napriek tomu, že boli nemajetní, ich funkcia a povinnosti boli mimoriadne dôležité, hoci nepotrebovali vzdelanie. Takí boli breznianski zvonári. Prekonávali denne niekoľkokrát takmer stovku schodov, nielen kvôli zvoneniu, ale aj preto, že veža bola ich domovom. Na najvyššom podlaží prežívali aj so svojou rodinou každodenný život, ktorý signalizoval stúpajúci dym z komína na streche veže. Vystúpte až do izby zvonára a ocitnete sa v úlohe  jej obyvateľov. Zoznámte sa s mestom z vtáčej perspektívy, tak, ako ho nedokážete vnímať zo zeme.

Otváracie hodiny expozícií HMB (3. – 5. podlažie)*: 

Pondelok – Piatok 8:00 – 17:00

Sobota – Nedeľa 13:00 – 17:00

Obedňajšia prestávka: 12:00 – 12:30

*posledný vstup 11:30 hod. pred obedňajšou prestávkou/16:30 hod. pred ukončením otváracích hodín

Otváracie hodiny Infocentra s kaviarňou (1. – 2. podlažie): 

Pondelok – Piatok 8:00 – 17:00

Sobota – Nedeľa 13:00 – 19:00

Obedňajšia prestávka: 12:00 – 12:30

Cenník: 

Individuálny vstup: 

základný 3,00 € / zľavnený 2,00 €

posledný vstup do mestskej veže je 30 min. pred zatvorením

Komentovaný vstup so sprievodcom (na objednávku):

základný 5,00 € / zľavnený 3,00 €

utorok – piatok

sobota – nedeľa 

(na základe vopred dohodnutej rezervácie počas pracovných dní)

Kapacita komentovanej prehliadky je 10 osôb

Trvanie prehliadky cca 45 min. 

 Rezervácie na komentovanú prehliadku na:

araskovska@horehronskemuzeum.sk; tel.č.: 0940632414

ZDROJ: Horehronie.sk

Zimné aktivity

Jedno z najznámejších stredísk v regióne Horehronie sa nachádza v Nízkych Tatrách pod južnými svahmi Chopku v nadmorskej výške 660 – 870 m n. m

 • O plynulú prevádzku na svahoch sa stará 6 vlekov s kapacitou 4 110 osôb za hodinu.
 • Lyžiarom sú k dispozícii precízne udržiavané trate pre náročných aj menej náročných lyžiarov, ale aj svah vyhradený pre začínajúcich lyžiarov. Celková dĺžka tratí 2,77 km je umelo zasnežovaná.
 • Počas tradičného večerného lyžovania sú k dispozícii 3 lyžiarske vleky: H-100, TLV-A a TLV-C.

Región Horehronie ponúka v zime kvalitný aktívny relax nielen v moderných lyžiarskych strediskách. Nadšenci bežeckého lyžovania uvítajú v našom regióne približne 80 km profesionálne upravovaných bežeckých tratí či nekonečné pláne zasnežených hôľ, ktoré poskytujú výborné podmienky počas celej zimnej sezóny až do jari.

V lákavom prostredí golfového areálu Gray Bear pravidelne počas zimnej sezóny a pri vhodných snehových podmienkach upravujú niekoľko bežkárskych okruhov.

Tri z nich sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti lyžiarskeho vleku na golfovom ihrisku Gray Bear. Jeden okruh sa nachádza na golfovej akadémii Little Bear.

Krásne prírodné prostredie a perfektne upravované bežkárske trate. To všetko nájdete priamo v lyžiarskom areáli Ski, Golf & Hotel Resort Tále.

Večerné bežkovanie: Bežkársky okruh Little Bear je vybavený umelým osvetlením, preto je ako jediný na okolí vhodný i na večerné bežkovanie za umelého osvetlenia. Večerné bežkovanie je možné v prípade prevádzky lyžiarskeho strediska a večerného lyžovania.

Ďalšie informácie:

Poplatok: Na úpravu tratí môžete príspieť dobrovoľným príspevkom. Pokyny k platbe nájdete na tabuliach pri vstupe na trate.

Občerstvenie: Je podávané v reštauráciách pri zjazdovke.

Bezpečnostné upozornenia: Prosíme všetkých bežkárov, aby nevybočovali z bežkárskej trate, nakoľko sa nachádza priamo na golfovom ihrisku a bežkovanie mimo značených trás môže viesť k jeho poškodeniu.

 • Vzdialenosť v km: 6
 • Výškové metre: 60
 • Technika: Klasický štýl
 • Náročnosť: Stredná
 • Štart trasy: Lyžiarsky servis Tále

Veľký okruh (zahŕňa menšie okruhy 1,2,3) má dĺžku zhruba do 3 kilometrov a prechádza golfovým areálom Gray Bear. Začiatok veľkého okruhu nájdete priamo za budovou lyžiarskeho servisu a požičovne lyžiarskeho náradia. Trasa sa začína menším zeleným okruhom na rozkorčuľovanie a pokračuje veľkým okruhom, ktorý lemuje golfový areál. Na veľkom okruhu si môžete zabežkovať na klasickej stope.

Okruh 4 sa nachádza na golfovom ihrisku Little Bear, je vhodný pre začiatočníkov. Vďaka osvetleniu je na ňom možné večerné bežkovanie.

ZDROJ: Horehronie.sk

Chopok bezpochyby patrí medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov pohoria Nízke Tatry. Láka športovcov aj v zime na výstup na skialpových lyžiach. Tento kopec, v ktorom úbočiach sa zo severnej a južnej rozprestiera najväčšie lyžiarske stredisko Jasná, poskytuje komfort strediska s kvalitnými službami, no zároveň nespútanú divokú prírodu v okolitom skialpovom areáli Chopok a freeride zónach lyžiarskeho strediska.  

PODROBNÝ OPIS

Z južnej strany Chopku môžu návštevníci vrchol zdolať oficiálnou skialp trasou z Krupovej (1064 m.n.m.), ktorá stúpa areálom lyžiarskeho strediska do Zadných Derešov (1500 m.n.n). Najskôr trasa prechádza jemným stúpaním chodníkom naprieč lesom, po pár metroch sa prichádza ku zjazdovke a ďalej sa pokračuje jej okrajom. Stúpanie do Zadných Derešov je mierne strmé, pri zľadovatenom povrchu sa na krátkom úseku niekedy vyžaduje aj zvoliť techniku skialpinistického obratu.  Zo Zadných Derešov sa pokračuje po okraji červenej zjazdovky č. 35 a napája sa na modrú zjazdovku 34C. Pri prechode na druhú stranu zjazdovky treba byť ostražitý a vyhnúť sa kolízii s lyžiarmi, ktorý lyžujú nadol po červenej zjazdovke. Cesta nahor po modrej zjazdovke je veľmi príjemná, stúpanie serpentínami prináša pri ideálnom počasí nádherné výhľady až na Klenovský vepor. Po serpentínach prichádza dlhá tiahla mierne stúpajúca rovinka, ktorá smeruje ku Rotunde a Kamennej chate. Cesta hore trvá zhruba 2 hodiny v závislosti od kondície skialpinistu. Zjazd dole si môžete vychutnať niekoľkým zjazdovkami či freeride zónou.

Ďalšou možnosťou výstupu na Chopok je túra južným bočným hrebeňom cez Sedlo Príslop na Dereše po žltej turistickej značke. Trasa začína v lese v blízkosti malého bočného parkoviska, ktoré sa nachádza po ľavej strane pred vstupom na hlavné parkovisko v Krupovej. Trasa smeruje popri potoku pomerne miernym stúpaním zmiešaným lesom. Po skončení potoka je potrebné nastúpať niekoľko ostrejších metrov technikou obratu, až kým sa nedostaneme na žltú značku, približne v polovici cesty medzi Pálenicou a Sedlom Príslop. Nasleduje hrebeňový úsek pásmom kosodreviny s peknými výhľadmi. Za kosodrevinou prichádza znova ostrejšie stúpanie do Derešov.

Južný skialpinistický areál sa rozprestiera pod hranicou horstva od vrchu Dereše cez Chopok, Krúpovu hoľu a Ďumbier k Štefánikovej chate na východ. K areálu patrí i skialpinistický koridor okolo Chaty pod Ďumbierom (Kozie chrbty a záver Zelenskej Mlynnej doliny). Južná hranica vedie Trangošskou dolinou cez Halašovu jamu k Trangoške a Srdiečku. Zo Srdiečka pokračuje zjazdovkou Krupová do Krupovej doliny a jej záverom stúpa k magistrále (modrá značka) až do sedla Príslop, kde rázsochou Derešov vrcholí na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.  (Zdroj Hiking.sk)

 Bezpečnostné upozornenia

Nepodceňujte predpoveď počasia a poveternostné podmienky. Na skitouring zvoľte vhodné oblečenie a výstroj. Dbajte na aktuálne podmienky vymedzujúce pohyb skiapinistov v lyžiarskom stredisku. V prípade zranenia volajte na tiesňovú linku horskej záchrannej služby na číslo 18 300.

ZDROJ: Horehronie.sk